Ihlamur Teras

Yenice Belediyesi'ne ait olan Ihlamur Teras, 70 dönümlük geniş bir arazi üzerine kurulmuş muhteşem bir sosyal tesistir. İşletmeciliğini ise Yenice Belediyesi'ne ait olan Ihlamur Teras Ltd. Şti yapmaktadır.

Bu benzersiz tesis, 700 metrekarelik bir restoran ve kafeye, 4 farklı modelde 30 adet bungalow evine, 150 kişilik toplantı ve konferans salonuna ve doğa meraklılarını cezbeden bir doğa müzesine ev sahipliği yapmaktadır.

Ihlamur Teras, doğal yaşlı ve karışık ormanlarıyla, anıt niteliğindeki ağaçlarıyla, derin vadileriyle, akarsu ekosistemleri ve barındırdığı yaban hayatı çeşitliliğiyle Karabük ilinin eşsiz doğa harikalarından biridir.

Karabük, Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye'deki ormanlarla kaplı alanın %71'ini oluşturarak Türkiye'nin en ormanlık ili konumundadır. Ayrıca, bu zenginlik Yenice ilçesinde de kendini göstererek Türkiye'nin en ormanlık ilçesi unvanını taşımaktadır. Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından Avrupa'da flora ve fauna bakımından acil korunması gereken 100 sıcak nokta belirlenmiş ve bu noktalardan biri Yenice Ormanlarıdır.

Yenice, tüm doğa aktivitelerini gerçekleştirebileceğiniz bir potansiyele sahiptir. Ankara'ya 255 km, İstanbul'a 436 km mesafede bulunan bu eşsiz doğal cennet, aynı zamanda kültür turizminin vazgeçilmez duraklarından biri olan Safranbolu'ya 40 km, tarihi zenginlikleriyle ünlü Bartın Amasra'ya ise 101 km uzaklıktadır.

Ihlamur Teras Turları