Askeri İdadisi - Atatürk Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1896-1898 yılları arasında ilk askeri eğitimini aldığı yerdir ve Manastır Askeri İdadisi olarak da bilinmektedir. Günümüzde müze olarak kullanılan yapı Bitola'nın önemli tarihi noktalarından bir tanesidir. Üst katta yer alan, Atatürk için ayrılmış ve müze olarak sergilenen odada Atatürk'e ait olan eşyalar, kıyafet ve savaş çizimleri gibi orjinal belgeler bulunmaktadır.

Atatürk'ün genç bir askerken, Manastır'lı Eleni ile olan aralarındaki aşkın kanıtlarına da ulaşabileceğiniz müzede Eleni'nin kendi elleri ile yazdığı mektubun bir parçasını da görebilirsiniz. Tarihte Balkanların Romeo ve Juliet’i olarak geçmektedir. Eleni'nin mektubu...

"Çok seneler geçti, ben halen her gün senden haber bekliyorum. Herhangi bir zamanda mektubumu alırsan, beni hatırla. Kağıttaki gözyaşlarımı görebileceksin. Yıllar ve olaylar geçiyor, seninle ilgili çok şeyler konuşuluyor. Mektubumu okurken başka kadını seviyorsan, mektubumu yırt. Benim seni sevdiğim kadar o kadını o kadar çok seviyorsan, kendisine hiçbir şey söyleme, senin kadar mutlu olmasını diliyorum fakat balkondaki kızı hatırlıyorsan ve başkasını sevmiyorsan, seni beklediğimi ve ömrüm boyunca bekleyeceğimi bilmeni istiyorum."

Askeri İdadisi - Atatürk Müzesi Turları