Kotor

Sizi muhteşem bir Orta Çağ şehri bekliyor.  Kotor’u tarih boyunca çeşitli medeniyetler yönetmiş, ama aralarında en etkilisi burada 400 yıl (1420 – 1797) kalmayı başaran Venedikliler olmuş. Şehrin bugünkü mimarisi de onlardan kalmış. Biliyorsunuz; İtalyanlar estetik konusunda çok iyiler, bir de üzerine Kotor’un kurulduğu muhteşem coğrafya eklenince sarhoş edici bir güzellik çıkmış.
Boka Körfezi güneyin fiyortları olarak biliniyor. Aslında oluşum olarak fiyort değilse de manzara olarak öyle. Körfezi saran dimdik dağlar, bulutları hapsediyor, bu da denize mavi gümüş bir renk veriyor. İşte Kotor, Perast, Dobrota da bu enfes manzaraya kurulmuş şiir gibi köy. Hepsinde yaşam devam ediyor. Aralarında en büyüğü tarih boyu merkezleri olan Kotor. Dolayısı ile diğer yerleşimlerden farklı olarak Kotor surlarla çevrilmiş. Surlar arkasındaki dağın tepesine kadar çıkıyor, oradaki kale ile birleşiyor.
İşte bu surların içinde zamanının zenginlerinin saraylarının olduğu şiir gibi bir Orta Çağ köyü var. Mimari olarak tam bir Venedikli: Güneşten korunmak için yapılmış daracık taş sokaklar, ortalarında çeşmelerin olduğu meydanlara çıkıyor. Altlarında cafeler, restoranlar, minik hediyelik eşya dükkanları ile insanın kalbini hemen çalıveriyor.

Kotor Bölgesinde Gezilecek Yerler