Datça

Datça, temiz sahilleri ve doğal güzelliklerinin yanı sıra sınırlanmayacak kadar güçlü bir tarihi dokuya da sahip. Datça Yarımadası’ndaki kalıntılar, bölgenin geçmişinin MÖ 2000’li yıllara dayandığını göstermektedir. Karyalılar bölgeye yerleşen ilk yerli halk olarak bilinmektedir. Bölge, Dorlar döneminde en parlak zamanlarını yaşamıştır ve MÖ 1000’li yıllarda Yunanistan üzerinden bölgeye yerleşerek hakimiyet kurmuştur. MÖ 546 senesinde ise bölge Perslerin egemenliği altına girmiştir.
Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Datça Yarımadası üzerinde son zamanlarda ortaya çıkarılan 28 kiliseye ait kalıntı, bölgenin dini açıdan da çok önemli bir konuma sahip olduğunu bizlere göstermektedir.
Deprem, korsan saldırısı gibi çeşitli nedenlerle, 70 bine ulaşan bölge nüfusu gün geçtikçe azalmış ve bölgedeki yerleşim tamamıyla bitmiştir. 13. yüzyılda Menteşoğulları Beyliği tarafından bölgede hakimiyet kurulmuş, 15. yüzyılda ise Osmanlı bölgede varlığını kabul ettirmiştir. Günümüzde Datça, ülkemizin biraz daha sakin bir tatil beldesi arayanlar tarafından sıklıkla tercih edilen önemli turizm cennetlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Datça Turları