Bedri Rahmi Koyu

Türkiye'nin en benzersiz koylarını içinde barındıran Muğla ilimiz, yerli turistler kadar yabancı turistlerin de tatil tercihlerinden biridir. Eğer yaz tatilinizi Göcek'te geçirmeyi planlıyorsanız Göcek'in en sakin, bir o kadar da huzurlu koyları arasındaki Bedri Rahmi Koyu'nu mutlaka görmeniz gereken yerler arasında!

Bedri Rahmi Koyu Nerededir?

Bedri Rahmi Koyu, Muğla'nın Dalaman ilçesine bağlıdır. Göcek merkezden yaklaşık 5.5 deniz mili uzaklıkta olan Bedri Rahmi Koyu, Kille Koyu’nun güneybatısında, Sıralıbük’ün kuzeyinde bulunur.

Bedri Rahmi Koyu Özelliği Nedir?

Koy, ilk olarak Taşyaka Koyu olarak anılıyordu. Bedri Rahmi Eyüboğlu bu koya gelmiş ve burada bulunan büyük bir kayaya resim yapmıştır. Koy, bu sebeple Bedri Rahmi Koyu olarak anılıyor. Koyun bu kadar ünlenmesine sebep olan, tepelerde yer alan kral mezarlarının yanında kıyıdaki kaya üzerine Bedri Rahmi Eyüboğlu tarafından yapılan balık resmidir.

Ayrıca Antik Likya Kral Mezarları da bu koyda bulunuyor. 

Bedri Rahmi Koyu’nun bir güzelliği de üzerinde bulunan tatlı su kaynağıdır.

Koyda küçük bir iskele bulunuyor. İskelenin olduğu yer çok sığdır ve bu sebeple buraya gelen tekneler iskeleye çok yavaş yaklaşıyor.

Bedri Rahmi Koyu Hikayesi

Koyun bu kadar ünlenmesine sebep olan, tepelerde yer alan kral mezarlarının yanında kıyıdaki kaya üzerine Bedri Rahmi Eyüboğlu tarafından yapılan balık resmidir.

Bedri Rahmi Koyu, ünlü ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun 1974 yılında koyu ziyaret etmesi ile ayrıca bir ün kazanmıştır. Ünlü ressamımız bu koyda kaya parçası üzerine balığı andıran eserini işlemiştir. Bu eserde balık tasviri aslında 6 tane hayvanı içinde barındırmaktadır.  burada bir kaya parçası üzerine, ünlü balık şeklindeki eseri işlemesi ile bu adı almıştır.

Bedri Rahmi Koyuna Nasıl Gidilir? Giriş Ücretli Mi?

Göcek, Çalışlar ya da Fethiye kalkışlı 12 Adalar Turlarına katılarak Bedri Rahmi Koyu'na gidebilirsiniz. 

Bedri Rahmi Koyu'na giriş ücretsizdir.

Bedri Rahmi Koyu Turları