Mudanya

Mudanya, Bursa’nın en eski limanlarından biri.
Şehir merkezine yaklaşık 20 km mesafede bulunan bu sahil kasabasının tarihinin MÖ 7. yüzyıla kadar uzandığı biliniyor.
Mudanya sokaklarını dolaştığınızda ise karşınıza daha yakın dönemlere ait tarihi güzellikler çıkıyor. Nüfus mübadelesi öncesi Rum yerleşiminin ağırlıkta olduğu ilçe, özellikle eski konakların sıralandığın Rum mahalleleri ile bir dönem filminin içindeymişsiniz gibi hissettiriyor.Bugün Halitpaşa Mahallesi olarak adlandırılan, ama geçmişte Girit Mahallesi ismiyle bilinen sahil tarafı, ilçenin en görülesi yerlerinden.
Mudanya Mütareke Evi Müzesi’nin yer aldığı meydandan başlıyor mahalle…
İtalyan mühendis Piçiretu tarafından planlanan, her biri ayrı güzellikteki tarihi konakların yer aldığı ve hepsi denize çıkan sokaklarıyla mahalle, sıcacık manzaralar sunuyor yollarını arşınlayanlara.
Lozan Antlaşması sonrasında gerçekleşen nüfus mübadelesiyle burada yaşayan Rumlar Girit’e, oradaki Türkler de Mudanya’ya gelmiş; mahalle de adını buradan alıyor.
Mudanya sokaklarında Osmanlı’dan kalma camilere ve mimari yapılara da rastlıyorsunuz; 18. yüzyıldan kalma Tahir Paşa Konağı bunlardan biri… Çokça restorasyon geçirip orijinal halinden biraz uzaklaşmış olsa da tarihi konak güzelliğinden bir şey kaybetmemiş.

Mudanya Turları