Brüksel Çin ve Japon Evleri

Çin ve Japon Evleri, Brüksel'deki Kraliyet Sarayı'nın Laeken bölgesine komşu olan bir komplekstir. Bu yapılar, Doğu sanatı ve kültürüne, özellikle Çin ve Japonya'ya adanmış üç ayrı müzeden oluşur. Japon Pagodası, Kraliyet Sanat ve Tarih Müzeleri'nin bir parçasıdır. Ancak, bu üç müze, yapısal zayıflıklar nedeniyle 2013'ten beri kapalıdır. Bazı eserler, Sanat ve Tarih Müzesi'nde halka açık olarak sergilenmektedir. Buna rağmen, ziyaretçiler bahçeye girerek yapıları görebilirler.

Kuruluş hikayesi, Kral II. Leopold'un 1900 Paris Fuarı'ndan etkilenerek, oryantal yapıların açık havada ve halka açık olarak sergilenmesi fikrini ortaya çıkarmasıyla başlar. Fransız mimar Alexandre Marcel, 1901'de bir Japon pagodası inşa etmekle görevlendirilir ve 1905'te tamamlanır. Japon pagodası, diğer müze binalarının karşısında ve 50 metre yukarıda yer alır.

Çin ve Japon Evleri'nin koleksiyonları, özellikle Çin porselenleri ve diğer sanat eserlerine odaklanır. Sergiler, öncelikle batıya ihraç edilmek üzere tasarlanmış Çin sanatı üzerine yoğunlaşır. Müze, gerçek bir Çin bahçesinde yer alırken, Japon Pagodası da batıya ihraç edilmek üzere üretilmiş porselenlerin sanatını sergiler ve bir Japon bahçesinde yer alır. Kompleksin bir parçası olan Japon Sanatı Müzesi, Japon sanatı koleksiyonunun büyük bir bölümünü içerir. Burada çeşitli samuray zırhları, netsuke, dekoratif kılıç kabzaları, tahta baskılar ve diğer eserler sergilenir.

Brüksel Çin ve Japon Evleri Turları