Ankara ve İstanbul çıkışlı Baştan Sona Büyük Balkan Turu! 9 Ülke 23 Şehir! Tüm ekstra turlar dahil!

Ankara ve İstanbul'dan hareketle, medeniyetlerin, kültürlerin ve inançların eşsiz bir birleşim noktası olan Balkan Turu sizi her şey dahil "ekstra tur yok" konseptiyle bölgenin tarihi zenginlikleri, mistik atmosferi ve sıcakkanlı insanlarıyla ünlü coğrafyasında benzersiz bir keşfe çıkmaya davet ediyoruz. Ekstra tur yok, tamamıyla kapsamlı bir Balkan deneyimi için hazır mısınız?

Son yılların parlayan yıldızı olan programımızda; gizli kalmış güzellikleri, sıcakkanlı insanları ve onların yaşamlarına dokunma şansı gezinizi unutulmaz kılacak.

Balkanların kalbine doğru unutulmaz bir yolculuk için ilk adımı bizimle atın...

Yunanistan - Makedonya - Kosova - Arnavutluk - Karadağ - Hırvatistan - Bosna Hersek - Sırbistan - Bulgaristan

Kavala – Selanik – Bitola – Resne - Ohrid – Struga – Tetova - Üsküp – Priştina – Prizren – İşkodra – Bar – Petrovaç – Budva – Kotor – HercegNovi –Trebinje – Dubrovnik – Mostar – Saraybosna – Belgrad – Sofya – Plovdiv

Lokasyonlar

Program Detayı

Turumuz 14.30’da Sıhhiye Atatürk Lisesi önü, 15.00’da Ümitköy Mutlukent Mahallesi Ayder Turizm/Ayder’ishi Cafe önünden hareket edecektir. Keyifli yolculuğumuzun bu ilk gününde Tekirdağ üzerinden İpsala Sınır Kapısı’na varışımızla birlikte, pasaport ve gümrük işlemlerinin tamamlıyoruz. Ardından Dedeağaç, Gümülcine ve İskeçe üzerinden adeta küçük Monte Carlo’yu andıran her yönüyle zengin şehir Kavala’ya varıyoruz.

Lokasyonlar

Program Detayı

Kavala’ya varışımızla birlikte sabah kahvaltımızı yapmak ve adını tüm dünyaya duyurmayı başarmış enfes Kavala kurabiyelerinin tadına bakmak için mola veriyoruz. Kahvaltımız sonrası Ege Denizi’nin masmavi sularının kıyısında bulunan ve doğal güzelliği ile dikkat çeken Kavala sahillerinde kısa süreli bir fotoğraf molası veriyoruz. Kadrajımızda yakaladığımız eşsiz karelerler ile birlikte rotamızı Ulu Önder Atatürk’ün doğduğu topraklara Selanik’e doğru çeviriyoruz.

Bizler için ayrı bir anlam ifade eden Selanik’te panoramik şehir turumuza başlıyor ve Kordon, Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar, Selanik Kalesi, Osmanlı ve Bizans eserlerini görüyoruz. Ardından Yunanistan’ın en büyük kilisesi olan Aya Dimitros Kilisesi ve şu an Türk Konsolosluğunun da bahçesinde bulunduğu Atatürk’ün çocukluk ve gençlik günlerinin bir kısmının geçtiği Atatürk Evi’ni ziyaret ediyoruz. 

Bizlerde yarattığı tarifsiz duygular eşliğinde Bitola’ya hareket ediyoruz. Varışımız sonrası Şirok Sokak, Bedesten, İshak Cami, Yeni Cami, Haydar Kadı Cami ve gezimizin en anlamlı durağı olan Atatürk'ün mezun olduğu Askeri İdadisi gezimizi yapıyoruz. Ardından Balkanlar’ın ve dünyanın incisi Ohrid’e rotamızı çeviriyoruz. Resneli Niyazi’nin de memleketi olan Resne üzerinden Ohrid’e varıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 • Sabah Kahvaltısı: Kavala’da dinlenme tesisinde ekstra olarak alınacaktır.
 • Öğle Yemeği: Selanik şehir merkezinde verilen serbest zamanda ekstra alınacaktır. Tüm yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. 
 • Akşam Yemeği: Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.
 • Konaklama: Ohrid
 • Rota: İstanbul - Kavala 445 km, Kavala - Selanik 136 km, Selanik - Bitola 219 km, Bitola - Ohrid 70 km.

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde aldığımız kahvaltımızın ardından Ohrid şehir turumuza başlamak için otelden ayrılıyoruz. Duraklarımız arasında sırasıyla Çınar Meydanı, Türk Çarşısı, Haydar Kadı Cami, Pir Mehmet Hayati Cami ve tekkesi ile Bedesten, Aya Dimitri Kilisesi, Ayasofya Kilisesi, Aya Klement Manastırı, Aya Kaneo Kilisesi, Aya Pantelejmon Kilisesi, Samoil Kalesi var. Aynı zamanda geleneksel ve modern mimari dokusuyla göz dolduran tarihi Ohrid sokakları görülecek yerler arasındadır.

Bu keyifli anların ardından muhteşem manzaralara ev sahipliği yapan, eşsiz güzelliği ile Balkanlar’ın en eski gölü olma özelliğine sahip Ohrid Gölü’nün doğduğu yere gitmek için St.Naum turumuzu yapıyoruz. Tam anlamıyla huzur ve sükûneti hissedeceğiniz bir yer burası. Ardından Vardar Nehri'nin iki kıyısı boyunca yer alan ve Makedonya’nın başkenti olan Üsküp’e olan yolculuğumuza başlıyoruz. Güzergâhımız üzerinde ziyaret edeceğimiz yerler arasında ülkenin 3. büyük şehri ve Arnavut nüfusunun en yoğun olduğu Tetova (Kalkandelen) şehri var. Hurşide ve Mensure adlı iki kız kardeş tarafından, Mimar İshak Bey’e yaptırılmış olan Makedonya’nın sembol yapılarından biri olan Alaca Cami ve İmarethanesini ziyaret ediyoruz.

Ziyaretimiz sonrası rotamıza devam ediyor ve başkent Üsküp’e varıyoruz. Heykeller şehri olarak da bilinen ve ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı'nın da doğduğu şehir olan Üsküp'ü yakından tanıyacağımız yarım gün sürecek unutulmaz panoramik turumuza başlıyoruz. Eski Tren Garı, Üsküp doğumlu hayırsever Rahibe Teresa'nın Anıtı ve Evi, Taş Köprü, Kale Surları, Osmanlı döneminden kalma Eski Şehir, Çarşı ve Osmanlı'nın Balkanlar'daki en güzel mimari mirasları arasında yer alan Mustafa Paşa, Sultan Murad ve Gazi İsa Bey Camileri, Davud Paşa Hamamı, Kapan, Sulu ve Kurşunlu Hanlar’ı dış mekan anlatımıyla rehberimiz eşliğinde geziyor ve ardından serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman ve belirlenen saate buluşmamızın ardından otelimize yerleşiyoruz. Günün devamında ise, rehberimizin belirleyeceği yerde, yöresel yemekler ve müzik eşliğinde keyifli anlar yaşayacağımız Makedon Gecesi’ne katılıyoruz. Ardından geceleme için otelimize geçiyoruz.

 • Sabah Kahvaltısı: Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.
 • Öğle Yemeği: Ohrid - Üsküp güzergahında özgün tatların sunulduğu tesislerde ekstra olarak alınacaktır.
 • Akşam Yemeği: Rehberimizin belirleyeceği yerde müzik eşliğinde Makedon Gecesi eşliğinde fiyata dahil olarak alınacaktır.
 • Konaklama: Üsküp
 • Rota: Ohrid - Üsküp arası 175 km

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından bu günümüzün ilk gezisine inanılmaz manzarası ile eşsiz güzelliğe sahip ve Üsküp’ün doğal simgesi olan Matka Kanyonu turu ile başlıyoruz. Bu keyifli turumuzun ardından Kosova’nın başkenti Priştine’ye doğru devam ediyoruz. Kosova Sınır Kapısı’ndan geçilmesi ile ilerleyen yolculuğumuzda Priştine’yi panoramik olarak geçiyor ve 1389 yılında Kosova Savaşı’nın gerçekleştiği Kosova Ovası ve I. Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz.

Rotamıza devam ediyor ve Türk nüfusunun yoğun olmasından dolayı adeta küçük bir Anadolu şehri diyeceğimiz Prizren’e varıyor ve şehir turumuza başlıyoruz. Şadırvan Meydanı, Bayraklı Cami, Sinan Paşa Cami, Hamam, Tarihi Prizren Köprüsü ve Halveti Dergahı panoramik ziyaretlerimiz sonrası öğle yemeği için kısa bir mola veriyoruz. Şehrin huzurlu ve sakin atmosferini hissettikten sonra rehberimizin belirlediği saatte buluştuktan sonra Arnavutluk ülkesine geçiyor ve rotamıza Karadağ’ın başkenti olan Ribnica ve Moraca nehirleri arasında bulunan şehir Podgorica’ya olan yolculuğumuz ile devam ediyoruz.

İşkodra şehir geçişi ile Avrupa’nın en genç devletlerinden Karadağ ülkesine yolculuk. Sınır geçişi ve Karadağ’da devam eden yolculukla günün keyifli yorgunluğunu atmak için otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

 • Sabah Kahvaltısı: Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.
 • Öğle Yemeği: Prizren şehrinde Şadırvan Meydanı bölgesinde rehberimizin tavsiye edeceği tesislerde ekstra olarak alınacaktır.
 • Akşam Yemeği: Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.
 • Konaklama: Podgorica
 • Rota: Üsküp - Priştine 92 km, Priştine - Prizren 85 km, Prizren - Podgorica 238 km.

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde alacağımız kahvaltımız sonrası turumuzun ilk durağında; ilk olarak 15. yy’da Budva’yı korumak amaçlı savunma merkezi olarak kullanılan ve günümüzde jet sosyetenin gözde tatil yeri haline gelen kartpostalları aratmayan güzellikteki St Stefan adası var. Panaromik olarak tepeden görebileceğimiz ve bol bol fotoğraf çekileceğimiz kısa bir mola veriyoruz.

Yolumuza Adriyatik sahillerinin olağanüstü manzaralı yollarından ilerleyerek devam ediyoruz. Panoramik Budva geçişimiz ile birlikte Kotor Körfezi’nde dağların yamacına konumlanmış harika şehir Kotor'a varıyoruz. Varışımızla birlikte eski şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi gezilerimizi gerçekleştiriyoruz.

Kotor gezimizin ardından günümüzün devamında Balkan kültüründen ziyade İtalyan-Akdeniz kültürüne yakınlığıyla bilinen Avrupa ve Balkanların kesiştiği noktada Adriyatik’in incisi Hırvatistan'a geçiyoruz. Manzaralı ve kısa sürecek yolculuğumuzun ardından Venedikli mimarlar tarafından inşa edilen, İtalyan mimari dokusuyla Orta Çağ’dan kalma sokak ve yapılarıyla muhteşem tarih-doğa sentezi ile hayranlık uyandıran Dubrovnik'e varıyoruz. Hiç bitmesin isteyeceğiniz şehir turumuza Eski Şehir Meydanı ile başlıyoruz. Şehrin kule ve surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic'in Heykeli, tarihi çeşme ve 14. yüzyıldan kalma eczane göreceğimiz yerler arasında. Bu şehrin büyüsünü hissetmek ve keyifli anlarımıza bir yenisini eklemek için serbest zaman veriyoruz. Ardından otelimize doğru gidiyoruz. Konaklama Trebinje veya çevresindeki otelimizde. (Sezon yoğunluğuna göre konaklama şehri değişebilir.)

Sabah Kahvaltısı: Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.
Öğle Yemeği: Kotor şehir merkezinde serbest zamanda ekstra alınacaktır. Tüm yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. 
Akşam Yemeği: Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.
Konaklama: Trebinje
Rota: İşkodra - Budva 86 km, Budva - Kotor 23 km, Kotor - Dubrovnik 90 km, Dubrovnik - Trebinje 31 km.

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından küçük ve sevimli ama bir o kadar hüzünlü şehir Mostar'a doğru hareket ediyoruz. Mostar’a varışımız öncesi sade güzelliği ile büyüleyen Blagay Tekkesi diğer adı ile Alperenler Tekkesi olarak bilinen gezimizi yapmak için Blagay turumuzu gerçekleştiriyoruz. Ülkenin kuzey kısmı Bosna, güney kısmı Hersek olarak adlandıran ve Hersek'in en büyük şehri olan Mostar'da yapacağımız yürüyüş turumuzda ilk durağımızda Mimar Sinan'ın öğrencisi olan Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilen ancak 1992’de Hırvat-Boşnak savaşında Hırvatlar tarafından yıkılışı ile hafızlarımıza kazınan Tarihi Mostar Köprüsü var. 2004'te Türkiye'nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan köprü bugün UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Ardından Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Cami, Eski Hamam ve dönemin tipik Osmanlı evini yansıtan Müslüm Bey Konağı’nı geziyoruz. Mostar'ın yerel pazarlarından alışveriş yapabileceğiniz serbest zamanın ardından Saraybosna’ya doğru hareket ediyoruz.

Varışımızla birlikte asırlar boyunca Balkanlar'ın kültür başkentliğini yapmış, 1914'te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand'ın Sırplar tarafından burada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı'nın başladığı yer olmuş. 1992 Bosna Savaşı’nda ise etnik grupların kendi aralarındaki yıkıcı iç savaşları sonucu büyük zarar ve tahribata uğramış, fakat güzelliğini hala büyük ölçüde koruyan Saraybosna'da panoramik şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Turumuz esnasında Saraybosna’nın en eski pazar meydanlarından biri olan meşhur Başçarşı, 1551 yılında inşa edilmiş tarihi Osmanlı kervansarayı Morica Han ve şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan ve “İsa’nın Kalbi” denilen Katolik Katedrali var. Devam eden gezimizde sırasıyla, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914’te Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasına neden olan Franz Ferdinand suikastının gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını görerek turumuzu tamamlıyoruz ve otelimize doğru geçiyoruz. Sonrasında rehberin belirleyeceği yöresel restoranda günün keyifli yorgunluğunu bir nebze unutturacak Boşnak Köftesi ile akşam yemeğimizi alıyoruz. Konaklama Saraybosna’daki otelimizde.

 • Sabah Kahvaltısı: Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.
 • Öğle Yemeği: Mostar şehir merkezinde serbest zamanda ekstra alınacaktır. Tüm yöresel
 • lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. 
 • Akşam Yemeği: Yöresel restoranda Boşnak Köftesi, tur ücretine dahildir.
 • Konaklama: Saraybosna
 • Rota: Trebinje - Poçitel 108 km, Poçitel - Blagay 23 km, Blagay - Mostar 12 km, Mostar -  Saraybosna 126 km.

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından kelime anlamı ‘beyaz şehir’ olan ve günün her saati capcanlı şehir Belgrad’a olan yolculuğumuza başlıyoruz. Yolculuk öncesi Saraybosna’nın dağın altından çıkan kaynak su ile beslenen, Igman Dağı’nın eteklerinde yer alan ve Bosna’nın en büyük tabiat parkı olan Vrelo Bosna turunu gerçekleştiriyoruz. Yolculuğumuz sonrası canlılığı ve hareketliliği ile göz dolduran Avrupa’nın en eski kentlerinden biri olan Osmanlı izlerini her karesinde hissedeceğiniz Belgrad’daki şehir turumuza başlıyoruz.

Gezeceğimiz yerler arasında; Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği kayalık noktada konumlanan halk arasında Kalemegdan Kalesi olarak geçen, Kanuni Sultan Süleyman'ın fethettiği ve o dönem Belgrad'ı alışı ile stratejik üstünlüğün ispatlayan Osmanlı sancağı olan Belgard Kalesi, Türk döneminin hayran bırakan oyma tavanları ile Eski Saray, Bin Yıl Anıtı, Kale Meydanı, eskiden taş ocağı olarak kullanılan Taş Meydan, Askeri Müze, Şehit Ali Paşa'nın Türbesi, Bayraklı Cami var. Turumuz ardından otelimize transfer. Konaklama Belgrad’daki otelimizde.

 • Sabah Kahvaltısı: Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.
 • Öğle Yemeği: Saraybosna – Belgrad arası rehberimizin belirleyeceği dinlenme tesisinde ekstra alınacaktır.
 • Akşam Yemeği: Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.
 • Konaklama: Belgrad
 • Rota: Saraybosna - Belgrad 284 km.

Lokasyonlar

Program Detayı

Sabah kahvaltımızın ardından rotamızı Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya doğru çeviriyoruz. Varışımızla birlikte Sofya panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Panoramik şehir turumuzda ilk olarak; Balkanların en büyük kilisesi olan Neo Bizans mimarisine sahip şehrin hatta ülkenin simge yapısı Alexsander Nevski Katedrali var. 10.000 kişilik kapasitesi ile gösterişli ve heybetli yapının mimarisi hayranlık uyandıracak. Ardından Sofya Üniversitesi, Eski Kraliyet Sarayı, Milli kütüphane, Neo klasik stilinde yapılmış olan ikonik yapı Milli Bulgar Tiyatrosu, Arkeoloji müzesi, Eski Sofya - Sendika Şehri, Rotonda Kilisesi bulunmaktadır. Ardından meclis binasının yanından yürüyerek Sofya Heykeli’ni panoramik olarak görüyor ve kısa bir fotoğraf molası veriyoruz. Osmanlı zamanda inşa edilmiş, Avrupa’nın en eski camileri arasında yer alan ve halen faal durumda olan güzelliği ile şehre ruh katan Banyabaşı Cami ziyaretini yapıyoruz. Ziyaretlerimiz ve vereceğimiz serbest zaman sonrası otelimize transfer. Ardından rehberimizin belirleyeceği yerde ekstra yöresel yemekler ve müzik eşliğinde Bulgar Gecesi’ne katılıyoruz. Konaklama Sofya’daki otelimizde.

 • Sabah Kahvaltısı: Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.
 • Öğle Yemeği: Sofya’da serbest zamanda ekstra olarak alınacaktır.
 • Akşam Yemeği: Rehberimizin belirleyeceği yerde Bulgar Gecesi eşliğinde fiyata dahil akşam yemeği alınacaktır.
 • Konaklama: Sofya
 • Rota: Belgrad - Sofya arası 393 km.

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde alacağımız sabah kahvaltımızın ardından Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri Filibe’ye doğru yola çıkıyoruz. 2 saate yakın sürecek yolculuğumuzun ardından şehir turumuza başlıyoruz. Meriç nehri kıyısında bulunan, Büyük İskender’in babası II. Philip tarafından kurulan şehir bugün modern ve eski çağ mimarisini harmanlamış keşfettiğinize değecek şirin bir kenttir. Kentin en çok ilgi çeken yeri şüphesiz Nebet tepe mevkiinde konumlanmış “Eski Plovdiv” adında şehrin en eski bölümü üzerinde bulunuyor.

Görülecek yerler arasında; bugün Etnografya Müzesi olarak hizmet veren Argır Kuyumcuoğlu’nun evi, birçok kültürel aktiviteye ev sahipliği yapan Bulgar Rönenansı stilini yansıtan etkileyici ve orijinal simetrik tasarımlarıyla Balabanov Evi ve Georgi Mavridi’nin Evi var. Ardından Eski Roma çağından kalma Roma Amfi Tiyatrosu ve Stadyumu, Hisar Kapı, Kaleiçi Mahallesi ile Hindliyan Müzesi, Türk mimarisiyle ilgi çeken ve Hüdavendigâr Cami olarak da bilinen, gördüğünüz en güzel camilerden biri olacak Cuma Cami (Djumaya Cami), şehrin en eski kiliselerinden Aya Konstantin, Elena ve Aya Nedelya Kiliseleri’ni görüyoruz. Bu gezilerimiz sonrası şehirde alışveriş keyfi ve dilediğinizce gezebilmeniz için serbest zaman veriyoruz.

Serbest zaman sonrası dönüş yolculuğuna başlıyor ve Türkiye’ye doğru hareket ediyoruz. Akşam saatlerinde varılacak Kapıkule Sınır Kapısındaki pasaport, gümrük işlemleri ve freeshop alışveriş molasından ardından Türkiye’ye giriş yapıyoruz. Çorlu yolu üzerinden Ankara’ya varıyor ve unutulmaz anlar ve anılar biriktiğimiz turumuzu sonlandırıyoruz.

Bu keyifli tur sona ererken, Ayder Turizm'in bir başka turunda sizleri misafir etmekten mutluluk duyacağız…

 • Sabah Kahvaltısı: Otelde açık büfe olarak alınacaktır.
 • Öğle Yemeği: Plovdiv şehir merkezinde serbest zamanda ekstra olarak alınacaktır.
 • Akşam Yemeği: Edirne – İstanbul otobanı üzerinde dinlenme tesisinde ekstra alınacaktır.
 • Rota: Sofya - Plovdiv 145 km, Plovdiv - Kapıkule 155 km, Kapıkule - İstanbul 258 km.

Fiyata Dahil Hizmetler

 • Tur aracı ile ulaşım
 • İlk gün araçta kumanya ikramı
 • 4* Otellerde Konaklama (7 Gece - Kahvaltı Dahil)
 • Sabah Kahvaltıları (7)
 • Akşam Yemekleri (7)
 • Yöresel restoranda Makedon Gecesi (Balkan Gecesi)
 • Yöresel restoranda Boşnak Köftesi
 • Yöresel restoranda Bulgar Gecesi
 • Rehberlik hizmeti
 • Selanik, Üsküp, Tetova, Ohrid, Tiran, Budva, Kotor, Mostar, Saraybosna, Belgrad, Sofya, Plovdiv Panoramik Şehir Turları
 • Manastır turu
 • Dubrovnik Turu
 • Matka Kanyonu Turu
 • Prizren Turu
 • Blagay Turu
 • Plovdiv Turu
 • Vrelo Bosna turu
 • Programda belirtilen gezi ve ziyaretler
 • Kosova giriş ücreti
 • Bazı şehirlerde alınan mecburi yerel rehberlik hizmetleri
 • Tüm otoban check-point ve otopark ücretleri
 • Gümrük vergileri
 • Araç içi limitli su ikramı
 • Seyahat ve sağlık sigortası (65 yaş üzeri sürprim uygulanır.)

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • İlk gün yolculukta dinlenme tesisinde alınacak akşam yemeği
 • İkinci gün sabah kahvaltısı
 • Öğle yemekleri
 • Dönüş yolculuğunda dinlenme tesisinde alınacak akşam yemeği
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Özel harcamalar
 • Yemeklerde alınacak ekstra içecekler
 • Programda belirtilmeyen geziler
 • Multi schengen vize ücreti
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • 65 Yaş üstü sürprim uygulaması (15 Euro)
 • T.C vatandaşları için vize uygulaması vardır. Vize başvurusu için seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport gerekmektedir. Vize alınmış olması, ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmez, pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan Acentemiz sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir. 
 • Bu program için çok girişli shengen vizesi gerekmektedir. Yeşil pasaport sahipleri için vize uygulaması yoktur, seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport yeterlidir.
 • Pasaportlara vize uygulanması için karşılıklı 2 boş sayfa zorunludur. Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribata uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.
 • İptal edilmiş pasaportlardaki geçerli Schengen vizeleri ile seyahat edilememektedir.
 • Pasaport veya vize işlemlerinden kaynaklanan hiçbir sorun Ayder Turizm sorumluluğunda değildir. Vize başvurularında gerekli olan evraklar listesinde acenteden alınacak olan belgeler Ayder Turizm tarafından verilecektir. Elçiliklerin vize verip vermemesi diplomatik inisiyatiflerinde olup vize verilmemesi durumunda Ayder Turizm sorumlu tutulamaz. Vize başvuru esnasında elçiliğe veya vize hizmeti veren acenteye ödenen vize ücreti ile Ayder Turizmin bir ilişiği yoktur. Vize için ödenecek ücret Ayder Turizm'den talep edilemeyeceği gibi vizenin çıkmaması halinde elçiliğe ödenen ücretin iadesi Ayder Turizm'den istenemez.
 • Gezi için gerekli gerekli pasaport ve vizeye sahibi olmak, temin etmek tamamen katılımcının sorumluluğundadır. Pasaport veya vize işlemlerinden kaynaklanan hiçbir sorun Ayder Turizm sorumluluğunda değildir. 
 • Acentemiz gezi programlarına kayıt yaptırmış kişiler bu maddeleri okumuş ve kabul etmiş sayılır.
 • 18 yaşından küçük katılımcıların yurt dışı çıkışlarında anne ve baba ile birlikte olma zorunluluğu vardır. Eğer çocukların yanında anne ve babadan farklı kişiler olacaksa hem anneden hem de babadan noter onaylı muvafakatname almak zorunluluğu vardır. Anne ve çocuk gidecek baba gelmeyecekse ya da baba ve çocuk gidecek anne gelmeyecekse, gitmeyen ebeveynin gidecek olan ebeveyn adına noter onaylı muvafakatname belgesi alması ve eşlik edecek ebeveyne vermesi gerekmektedir.
 • Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında kalan, yaş grubuna uyan, tek çocuk için geçerlidir.
 • 3 Kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3. kişiye tahsis edilen yatak standart yataklardan küçüktür. 3 kişilik odalar 1 büyük yatak + 1 ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar. Açma-kapama ve coachbed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için tur katılımcısı 3. Kişi ve/veya çocuk rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar.
 • Şehirlerarası varış saatine göre, geç varışlarda panoramik şehir tanıtım turu ertesi gün yapılır.
 • Acentemiz kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar.
 • Haklı nedenle iptal edilse bile herhangi bir iptal durumunda vize ve sigorta ücretleri iade edilmez.
 • Programlarda belirtilen gezilerin günleri yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen geziler yapılmaz. Bu gezilerin yapılamamasından Acentemiz sorumlu tutulamaz. 
 • Genel şartlar tur programının ayrılmaz bir parçasıdır ve tur programından bağımsız düşünülemez.
 • Rehberimiz acentemizin onayı ile programda değişiklik yapma ve hava durumuna ve/veya mücbir sebebe bağlı olarak gezi noktalarında bulunan bazı yerleri iptal etme hakkına sahiptir. Turumuza katılan tüm misafirlerimiz bunu kabul etmiş sayılır.
 • Tur esnasında programda bulunan tüm ülkelerde alışveriş ve harcama yapılabilmesi için Euro bulundurmamız yeterlidir. Yerel para birimi kullanılan bölgelerde rehber para çevrilmesi konusunda yardımcı olacaktır.
 • Yurt dışından Türkiye’ye giriş yaparken eşya (alkol - sigara vb.) getirebilmek için en az 3 gün konaklama zorunluluğu vardır.
 • Fuar, kongre, konser, etkinlik, spor turnuvası vb. gibi dönemlerde oteller belirtilen km’ lerden fazla mesafede kullanılabilir. Böyle bir durumda programlarda yaşanabilecek aksaklıklardan acente sorumlu tutulamaz.
 • Tur programımız minimum 30 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir. Acentemiz misafirlerine haber vermek koşulu ile turu iptal etme/tarih değişikliği yapma hakkına sahiptir. Gezi için yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi tur kakışına 20 gün kaladır. Katılım yetersizliği nedeniyle iptal edilen tur Ayder Turizm tarafından bildirilecektir. İptal edilen turun rezervasyon esnasında belirlenen koltuk numarası geçerliliğini yitirecek olup farklı tarihe geçmek isteyen misafirlere talep ettikleri tarihin araç oturma düzenindeki müsait koltuklar arasından seçim yaptırılacaktır. Bu durumda katılımcının maddi/manevi tazminat hakkı bulunmamaktadır.
 • Tur paketine dahil olan panoramik şehir turları, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen ve araç içinden rehber anlatımıyla panoramik olarak yapılan müze, ören yeri girişlerini içermeyen en fazla 2-3 saatlik turlardır. Panoramik turlar, programda belirtilen diğer turlar da dahil olmak üzere, tura denk gelen gün ve saatte yerel otoriteler tarafından gezilmesine, girilmesine izin verilmeyen veya herhangi bir etkinlik nedeniyle kapalı yollar sebebiyle gerçekleşmediği takdirde veya hava şartları nedeniyle turun yapılması imkansız hale geldiği durumlarda bahse konu turların yapılamamasından Ayder Turizm sorumlu değildir. Bazı turlar kapalı yollar veya araç girişine izin verilmeyen noktalarda imkanlar dahilinde toplu taşıma veya yaya olarak yapılabilir.
 • Seyahat esnasında karayolu ile geçiş yapılan gümrük kapılarında bekleme süresi standartları aşabilir, bu bekleme sürelerinden kaynaklı yaşanan olumsuzluklardan Ayder Turizm sorumlu tutulamaz. 
 • Yurt dışı turlarda seyahat başlangıç ve bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport sahibi olmak gereklidir. Yeşil pasaport olsa bile bu kural geçerlidir. Pasaport ve gezi için gerekli gerekli vizeye sahibi olmak, temin etmek tamamen katılımcının sorumluluğundadır. Pasaport veya vize işlemlerinden kaynaklanan hiçbir sorun Ayder Turizm sorumluluğunda değildir. Vize başvurularında gerekli olan evraklar listesinde acenteden alınacak olan belgeler Ayder Turizm tarafından verilecektir. Elçiliklerin vize verip vermemesi diplomatik inisiyatiflerinde olup vize verilmemesi durumunda Ayder Turizm sorumlu tutulamaz. Vize başvuru esnasında elçiliğe veya vize hizmeti veren acenteye ödenen vize ücreti ile Ayder Turizmin bir ilişiği yoktur. Vize için ödenecek ücret Ayder Turizmden talep edilemeyeceği gibi vizenin çıkmaması halinde elçiliğe ödenen ücretin iadesi Ayder Turizmden istenemez. Elçiliğin belirlemiş olduğu vize başvuru zamanını takip etmek ve belirlenen sürede vize için başvuru yapmak misafirin sorumluluğundadır.
 • Yerli ve yabancı turistlere özel olarak düzenlenen Boşnak Köftesi Menüsü, Makedon Gecesi, Bulgar Gecesi ve/veya yöreye özgü düzenlenen ya da düzenlenecek olan gece, eğlence ve menülerin konsepti, içeriği, eğlence formatı; sezonda haftalık, günlük ve gruptan gruba sayıya ve mekanın rezervasyon yoğunluğuna değişkenlik göstermektedir. Acentemizin hazırlanan programa, yapılan canlı müzik seçimine ve oturma düzenine dair herhangi bir yaptırımı veya müdahalesi söz konusu değildir. 
 • Balkanlar bölgesi turizm sektöründe son dönemlerde yeni ilerlemeye ve gelişmeye başlamış bir bölge olmasından kaynaklı acente ve grup konaklamalarına uygun otel lokasyonları her zaman şehir merkezinde olamamaktadır. Programlarımızda kullanılan oteller 4 yıldızlı olarak hizmet kalitesi bakımından memnuniyet sağlayan, grup konaklamasına uygun sayılı oteller arasından özenle seçilmektedir. Balkanlar bölgesinin gelişim şartları ve sahip olduğu kültürel çeşitliliğe bağlı olarak otel konseptleri, kahvaltı çeşitliliği ve içeriği ile yemek sunumları farklılık göstermektedir. Ancak mutfak kültürleri bizden çok da uzak olmayan bir çok ürünü barındırdığından yemek çeşitliliğinden yana sıkıntı yaşanmayan bir bölgedir. Bu anlamda otel hizmeti değerlendirmelerini Türkiye'nin sahip olduğu yüksek standartları baz alarak yapmamak en doğrusu olacaktır. Siz değerli misafirlerimizin memnuniyet derecesini doğru anlayıp analiz etmemizde bu durum önemli bir rol oynamaktadır. 35 yılı aşkın süredir en önemli prensibi misafir memnuniyeti ve görüşü olan bir acente olarak bilgilerinize sunarız.

Tüm misafirler, yukarıda belirtilen maddeleri kabul ederek turun satışını gerçekleştirmiş sayılır.

 • Pasaportunuzu yanınıza aldığınızdan emin olunuz.
 • Gezi süresince rahat yürüyüş ayakkabısı veya spor ayakkabı tercih edebilirsiniz.
 • Güneş gözlüğü, şapka, güneş kremi, fotoğraf makinesi ve powerbank yanında bulundurmanız tavsiye ederiz.
 • Gece için yanınıza hırka, ince mevsimlik ceket v.b bir kıyafet bulundurabilirsiniz.
 • Yunanistan - Euro
 • Makedonya - Denar (Ortalama 1 Euro, 60 Denar’a denk gelmektedir.)
 • Kosova - Euro
 • Karadağ - Euro
 • Hırvatistan - Kuna (Ortalama 1 Euro, 7 Kuna’ya denk gelmektedir.)
 • Bosna Hersek - Convertible Marka (Ortalama 1 Euro, 1.95 km’ya denk gelmektedir.)
 • Sırbistan - Dinar (Ortalama 1 Euro, 115 Dinar denk gelmektedir.)
 • Bulgaristan - Leva (Ortalama 1 Euro, 1.95 Leva denk gelmektedir.)

Ücretler

İki Kişilik Odada Kişi Başı
690 EUR
Tek Kişilik Oda
890 EUR
Üç Kişilik Odada Kişi Başı
690 EUR
2-12 Yaş Çocuk Ücreti
670 EUR
0-2 Yaş Çocuk Ücreti
190 EUR

Ücretler

İki Kişilik Odada Kişi Başı
690 EUR
Tek Kişilik Oda
890 EUR
Üç Kişilik Odada Kişi Başı
690 EUR
2-12 Yaş Çocuk Ücreti
670 EUR
0-2 Yaş Çocuk Ücreti
190 EUR

Ücretler

İki Kişilik Odada Kişi Başı
690 EUR
Tek Kişilik Oda
890 EUR
Üç Kişilik Odada Kişi Başı
690 EUR
2-12 Yaş Çocuk Ücreti
670 EUR
0-2 Yaş Çocuk Ücreti
190 EUR

Ücretler

İki Kişilik Odada Kişi Başı
690 EUR
Tek Kişilik Oda
890 EUR
Üç Kişilik Odada Kişi Başı
690 EUR
2-12 Yaş Çocuk Ücreti
670 EUR
0-2 Yaş Çocuk Ücreti
190 EUR
- 0 - 2 yaş çocuk ücretsiz olup, araçta koltuk verilmemektedir. Yurt dışı turlarda 0-2 yaş çocuk ücrete tabidir.

- 0-2 yaş ücreti 0 ile 1,99 yaş,
- 2-6 yaş ücreti 2 ile 5,99 yaş,
- 6-12 yaş ücreti 6 ile 11,99 yaş aralıklarını kapsamaktadır.

- Çocuk yaşı indirimleri minimum 2 yetişkin yanında geçerlidir. 1 yetişkin yanında çocuk indirimi geçerli olmayıp, 2 yetişkin olarak ücret hesaplanmaktadır. Bildirilen çocuk yaşları doğruluğunu kaybettiğinde oluşacak ücret farklılıkları ve sorumluluk misafire aittir.

- Belirtilen fiyatlar kredi kartı tek çekimlerde geçerli olup, yurt içi konaklamalı turlarda nakit peşin ödemelerde %3 indirim uygulanır. Kredi kartı taksit talebinde kredi kartı komisyon oranı uygulanmaktadır. Nakit peşin ödeme indirimi %3 sadece yurt içi konaklamalı turlarda geçerlidir. Günübirlik turlarda kart komisyon oranı ile taksit imkanı mevcuttur. Nakit peşin ödeme indirimi "erken rezervasyon indirimi" olan turlarda geçerli değildir.

- Önemli -

Değerli Ayder Turizm misafirleri;

Ayder Turizm olarak sahip olduğumuz imtiyazların misafirlerimize yansıtıldığı erken rezervasyon indirim dönemi katılım şartlarına istinaden; erken rezervasyon indirimi uygulanan turlarda, kayıt esnasında toplam tur ücretinin %50'si ödenmelidir. Kalan bakiye en geç tur kalkış tarihinden 30 gün öncesine kadar kapatılmalıdır. Kalan bakiyenin tur kalkış tarihinden 30 gün öncesine kadar kapatılmaması halinde uygulanan erken rezervasyon indirimi iptal edilir. Kalan ödeme tutarı ve son ödeme tarihinin takibini misafir kendisi yapmalıdır. Ayder Turizm'in bir hatırlatma mesajı gönderme veya ödeme için arama yapma yükümlülüğü bulunmamaktadır. Hatırlatma yapmak acente inisiyatifindedir. Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması ve sahip olunan erken rezervasyon indirim tutarında hak kaybı olmaması adına son ödeme tarihini takip etmenizi önemle rica ederiz.

Uçaklı tur programlarında Türkiye'den veya Kıbrıs'tan farklı şehirlerden katılımın söz konusu olması halinde grubun havalimanı buluşma saati son uçuş saatine göre ve dönüş için havalimanıa bırakılma saati ise ilk uçuş saatine göre planlanır. Grup içerisinde farklı saatlerde meydana gelen uçuş saati farklılıklarından kaynaklı programda değişiklik yapma hakkı acente bilgisinde rehbere ve acenteye aittir. Katılımcı uçaklı tur programı satın aldığında buluşma ve turun sonlanma saatlerinde meydana gelebilecek her türlü değişikliği baştan kabul etmiş sayılır.
  Yorum yapmak için tıklayınız
 • İLHAN ÇANKAL

  Herkese tavsiye edebileceğim görülesi yerler. Işıl Hanıma, Rehberimiz Batuhan İlker Coşkun'a çok teşekkür ederim.

 • BELÇİN AKAY

  Tavsiye edeceğim bir gezi yaşadım.

 • NAZMİYE KAYIM

  İlk defa Ayder Tur ile yolculuk yaptım. Sonraki turlarda da tercihim olabilir.

 • FATOŞ GÜL MELEKOĞLU

  Memnun kaldım , tekrar düşünebilirim (Prag,Budapeşte,Viyana)

 • AYNUR KISAKÜREK

  Tur genel anlamda çok iyiydi hizmetler iyiydi

 • HAMZA BÜYÜKKIRCALI

  Kaptan ve yardımcısı çok güzel davranmaları güzel.Hep böyle devam etmelerini dilerim. Allah razı olsun.

 • KÜRŞAD BİRDEN

  Tahmin ettiğimiz gibi idi memnun olduk

 • MUSTAFA SUPHİ KISAKÜREK

  Genel anlamda çok iyi

 • ABDURRAHMAN YEMENİCİ

  İYİ Kİ AYDER AİLESİ VAR.SONSUZ TEŞEKKÜRLER

 • ABDURRAHMAN YEMENİCİ

  HAYATI YAVAŞ,ANLAMLI,MUTLU,HUZURLU,FARKINDALIK DUYGUSUYLA YAŞAMAK İSTİYORSAN TEK ADRES VAR.AYDER

 • CAHİDE CAN KÖKSAL

  Yorucu ancak güzel bir tatil yaşandı

 • ABDURRAHMAN YEMENİCİ

  23.06.2023/01.07.2023 tarihleri arasında Baştan Başa Balkanlar turuna katıldık. Başta rehberimiz Murat Kutlu ya,kaptanları teşekkür ederim

14 yorumun 12 tanesini görüntülediniz
DAHA FAZLA GÖSTER