Anadolu Jet ile Vizesiz Ankara çıkışlı 7 gece 8 gün Uçaklı Büyük Balkan Turu!

7 Gece 8 Günde 6 Ülke!

Sırbistan - Makedonya - Kosova - Arnavutluk - Karadağ - Bosna Hersek

4 yıldızlı Otellerde Konaklama! Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri dahil! Yöresel Restaurantlarda Makedon Gecesi ve Boşnak Köftesi Sizleri Bekliyor! Ekstra Tur Yok - Her Şey Dahil! Kosovalı Program ile...

 Medeniyetlerin, Kültürlerin ve İnançların Buluşma Noktasında... Balkanların Kalbine Unutulmaz Bir Yolculuk!

Tarih ve medeniyetlerin buluşma noktası... Keşfedilecek 6 Ülke, 21 Şehir ve 5 Başkent sizi bekliyor!

Lokasyonlar

Program Detayı

Turumuza saat 06:00’da Ümitköy Galleria Avm karşısı, saat 06:30'da Sıhhiye Sezenler Caddesi Atatürk Lisesi önünden Ankara Esenboğa Havaalanı dış hatlar gidiş terminaline transferimizle başlıyoruz. Ankara Esenboğa Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali'nde bilet, bagaj ve pasaport işlemlerimizi tamamladıktan sonra saat 10:05'te hareket edecek olan Anadolu Jet Havayolları TK7818 sefer sayılı tarifeli uçağıyla Belgrad'a doğru yola çıkıyoruz. Yerel saatle 11:05'te Belgrad'a varıyoruz.

Belgrad'a varışımızın ardından Makedonya'nın başkenti Üsküp'e doğru hareket ediyoruz. Üsküp'e ulaştığımızda şehir turumuza başlıyoruz. Üsküp'ü tanıtan panoramik turumuzda Yahya Kemal Beyatlı'nın doğduğu şehri keşfediyoruz. Eski Tren Garı, Üsküp doğumlu hayırsever Rahibe Teresa'nın anıtı ve evi, Taş Köprü, Kale Surları, Osmanlı döneminden kalma Eski Şehir, Çarşı ve Mustafa Paşa, Sultan Murad ve Gazi İsa Bey Camileri gibi Osmanlı'nın Balkanlar'daki en güzel mimari miraslarından oluşan gezilecek yerler arasında bulunuyor. Ayrıca Davud Paşa Hamamı, Kapan, Sulu ve Kurşunlu Hanlar gibi önemli yapıları da dışarıdan görme fırsatı yakalayacağız.

Şehir turunun ardından konaklama ve akşam yemeği için Üsküp'te bulunan otelimize doğru hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 • Öğle Yemeği: Rehberimizin belirleyeceği yerde serbest zamanda ekstra olarak alınacaktır.
 • Akşam Yemeği: Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.
 • Konaklama: Hotel Gold vb. - Üsküp
 • Rota: Belgrad - Üsküp (430 Km)
 • Otele Giriş Saati: Tahmini olarak gümrük geçiş süresine bağlı olarak 20:30 olarak planlanmıştır.

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, otelimizden ayrılarak Kosova'ya doğru yola koyuluyoruz. Bu genç devlet, Müslüman Arnavutların çoğunlukta olduğu bir topluma ev sahipliği yapmaktadır. Eski Osmanlı topraklarında gerçekleşen bir insanlık dramının yakın tarihinde yaşandığı bu coğrafyada, duygusal bir gün geçireceğiz. Gümrük işlemlerimizi tamamladıktan sonra Pristina üzerinden Prizren'e doğru ilerleyeceğiz. Balkanların en sevimli şehirlerinden biri olan Prizren'de turumuza başlamadan önce öğle yemeği için serbest zamanımız olacak.

Prizren'de yapacağımız tur sırasında, 17. yüzyıldan kalma bir Türk hamamı, 1615 yılında inşa edilen Sinan Paşa Camii, Prizren Kalesi, Ortodoks Kilisesi ve Christ Saviour Kilisesi gibi önemli noktaları ziyaret edeceğiz. Tur sonrasında, Balkanlar'daki en eski Osmanlı yapılarından biri olan Sultan Murat Türbesi'ne doğru hareket edeceğiz. Bu nokta, Balkanlar tarihindeki en önemli savaşlardan birine ev sahipliği yapmıştır. Kısa bir süreli serbest zamanın ardından Üsküp'e doğru yol alacağız.

Akşam yemeğimizi de alacağımız eğlenceli yöresel Makedon Gecesinin ardından konaklama otelimizde.

 • Sabah Kahvaltısı: Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir. 
 • Öğle Yemeği: Rehberin belirleyeceği yerde serbest zamanda ekstra olarak alınacakdır.
 • Akşam Yemeği: Rehberin belirleyeceği yerde yöresel yemekler ve müzik eşliğinde fiyata dahil Makedon Gecesi.
 • Konaklama: Gol Otel vb. - Üsküp
 • Rota: Üsküp – Pristina (92 km), Pristina – Prizren (85 km), Prizren – Üsküp (161 km)

Lokasyonlar

Program Detayı

Kahvaltının ardından, eşsiz güzelliğiyle ünlü Matka Kanyonu'na doğru hareket ediyoruz. Matka Kanyonu'nu ziyaret ettikten sonra biz Kalkandelen olarak adlandırılan, Makedonlar'ın ise Tetova dediği şehre yöneliyoruz. Makedonya'nın üçüncü büyük şehri olan bu şehir, Müslüman Arnavutların çoğunlukta olduğu bir nüfusa sahiptir. Alaca Camii olarak bilinen ve farklı bir mimari tarzıyla dikkat çeken muhteşem eseri gördükten sonra Mavrovo Dağı üzerinden Manastır (Bitola) şehrine ulaşıyoruz. Gezimiz sırasında, Türk Çarşısı, Bedesten, İshak Camii, Yeni Cami, Haydar Kadı Camii gibi yerleri ziyaret ediyoruz. Ayrıca, duygusal anlar yaşayacağınız Atatürk'ün mezun olduğu Askeri İdadi'yi ve Atatürk Müzesi'ni de ziyaret ediyoruz.

Ziyaretlerimizin ardından kısa bir yolculukla Resne'ye varıyoruz. Resne'de bulunan İttihat ve Terakki'nin ünlü simalardan biri ve Türk - Yunan savaşındaki katkıları nedeniyle ünlenen Resneli Niyazi'nin Sarayı'nı görüp Ohrid'e doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Varışımız sonrası, Ohrid Gölü'nden ismini alan Balkanların en büyük göllerinden biri olan Ohrid şehrinde turumuza başlıyoruz. Tur sırasında 17. yüzyıldan beri varlığını sürdüren Halveti Tekkesi, Ohrid'in sembolü haline gelmiş olan Çınar ağacı, Türk Çarşısı, restore edilerek yeniden ibadete açılan Ali Paşa Camii, Ohrid Limanı, Karantina Kilisesi, Türk ve Horasan evleri gibi yerleri ziyaret ediyoruz. Ayrıca, Abbaralar, Antik Egnatia yolu, Keraklea Lynketis, Saat Kulesi, Aya Dimitri Kilisesi, Ayasofya Kilisesi, Aya Klement Manastırı, Aya Kaneo Kilisesi, Aya Pantelejmon Kilisesi, Samoil Kalesi gibi önemli noktaları panoramik olarak görme fırsatı buluyoruz.

Turumuzun ardından Ohrid çarşısında alışveriş yapmak için serbest zaman ayırıyoruz.

 • (Not: Ohrid tarihinde önemli bir gelenektir. Serbest zamanınızda yapım aşamalarını inceleyebilir ve alışveriş yapma şansına sahip olabilirsiniz.)

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 • Sabah Kahvaltısı; Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.
 • Öğle Yemeği: Rehberin belirleyeceği yerde serbest zamanda ekstra olarak alınacaktır.
 • Akşam Yemeği: Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.
 • Konaklama: Aqualina otel v.b. Ohrid
 • Rota:  Üsküp – Matka (14 km) , Matka - Kalkandelen  (36 km), Kalkandelen – Manastır  (150 km), Manastır –Resne-Ohrid  (70 km)

Lokasyonlar

Program Detayı

Sabah kahvaltısının ardından turumuzda ilk olarak muhteşem manzaralar eşliğinde yaklaşık 45 dakikalık bir yolculukla St. Naum'a varıyoruz. Ohrid Gölü'nün doğduğu kaynağı ziyaret ederek bu harika manzarayı hayranlıkla seyrediyoruz. Burası adeta soluğunuzu kesecek kadar etkileyici bir güzelliğe sahip. Ardından Arnavutluk'un başkenti olan Tirana'ya doğru hareket ediyoruz.

Bu dağlık ülke, 20. yüzyıl boyunca savaşların ortasında kalmış ve 40 yıl boyunca Enver Hoca'nın diktatörlük rejimini yaşamış bir şehirdir. Süleyman Paşa tarafından 1614 yılında imar edilen ve 1920'de Arnavutluk'un başkenti olan bu güzel şehri tanıtmak için panoramik bir tur gerçekleştiriyoruz. Turumuz sırasında Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı gibi önemli noktaları ziyaret ediyoruz. Tiran turumuzun ardından serbest zamanımız olacak.

Sonrasında konaklayacağımız İşkodra şehrine doğru hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 • Sabah Kahvaltısı: Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.
 • Öğle Yemeği: Rehberin belirleyeceği yerde serbest zamanda ekstra olarak alınacaktır.
 • Akşam Yemeği: Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.
 • Konaklama: Alis Otel v.b. – İşkodra
 • Rota: Ohrid – Sv Naum (23 km), Sv Naum – Tiran (138 km) , Tiran – İşkodra (103 km)

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelimizde aldığımız sabah kahvaltısının ardından, dünyanın en genç devletlerinden biri olan Karadağ'a geçiyoruz. İlk durağımız, Sveti Stefan adasını yukarıdan fotoğraflayabileceğimiz bir seyir terası olacak. Balıkçıların yerleşim alanı olan bu ada, zamanla kamulaştırılmış ve Singapur'lu bir multimilyardere satılmış, günümüzde ise restore edilerek turizme kazandırılmış muhteşem bir yer haline gelmiştir. St. Stefan'ı ve Budva'yı tepeden panoramik olarak görebileceğimiz bir mola verdikten sonra Budva'dan geçerek ülkenin en turistik ve canlı noktası olan Kotor'a doğru hareket ediyoruz.

Tarih ve doğa cenneti olarak bilinen Kotor, turistlerin ilgi odağı olan önemli bir şehirdir. Stari Grad (Eski Şehir - Kale) bölgesinde yapacağımız yürüyüş turunda Saat Kulesi, Balkanların en uzun balkonu, Pima ailesinin evi, Kilise Meydanı, Silah Meydanı gibi birçok önemli noktayı göreceğiz. Kotor turumuzun ardından konaklayacağımız Trebinje şehrine doğru muhteşem manzaralar eşliğinde yolculuğumuza devam ediyoruz. 

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 • Sabah Kahvaltısı: Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.
 • Öğle Yemeği: Rehberin belirleyeceği yerde serbest zamanda ekstra olarak alınacaktır.
 • Akşam Yemeği: Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.
 • Konaklama: Leotar otel v.b. – Trebinje
 • Rota: İşkodra – Sveti Stefan (170 km),  Sveti Stefan – Kotor (26 km) ,  Kotor – Trebinje (87 km)

Lokasyonlar

Program Detayı

Sabah otelimizde aldığımız kahvaltının ardından Blagaj'a doğru yola çıkıyoruz. Burada gerçekleştireceğimiz tur ve serbest zamanın ardından Mostar'a hareket ediyoruz. Mostar'a varışımızın ardından yürüyerek yapacağımız şehir turunda öncelikle Mostar Köprüsü'nü görüyoruz. Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen bu köprü, Osmanlı mimarisinin bir şaheseridir. Ne yazık ki, 1992 yılında yaşanan savaşta Hırvat topçusu tarafından yıkılmıştır ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin büyük katkılarıyla 2004 yılında tekrar inşa edilerek hizmete açılmıştır. Ardından Koska Mehmet Paşa Camii'ni ziyaret ediyoruz.

Serbest zamanın ardından Saraybosna'ya doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Saraybosna yolculuğumuzda ilk mola noktamız, Osmanlı döneminden günümüze ulaşan ve Türkiye tarafından restore edilen ünlü Konjic (Konyitz) Köprüsü ve Neretva Nehri kıyısında kahve keyfi için Konjic (Konyitz) şehri olacaktır.

Saraybosna'ya varışımızın ardından şehir turumuza başlıyoruz. Avrupa'nın en özel çarşısı olan Başçarşı'da gezinti yapıyoruz. Osmanlı döneminden beri faaliyet gösteren Kurşunlu Medresesi'ni geziyoruz. Ardından Kanuni Sultan Süleyman'ın akrabası olan Hüsrev Bey Camii'ni ziyaret ediyoruz. Turumuzun devamında Saat Kulesi, Saraybosna'daki Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliseleri ve Musevi Sinagogu'nu görüyoruz. Latin Köprüsü'nü gezdikten sonra I. Dünya Savaşı'nın çıktığı kapıdan geçip Osmanlı Çeşmesinden su içiyoruz. Son olarak, Fatih Sultan Mehmet Han'a atfedilen Fatih Camii'ni ziyaret ettikten sonra Belgrad'a hareket ediyoruz. 

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 • Sabah Kahvaltısı: Otelimizde alınacak olup , tur ücretine dahildir.
 • Öğle Yemeği: Rehberin belirleyeceği yerde serbest zamanda ekstra olarak alınacaktır.
 • Akşam Yemeği: Yöresel restaurantta  alınacak olup tur ücretine dahildir.
 • Konaklama: Holiday Inn otel v.b. - Saraybosna
 • Rota: Trebinje – Blagaj (108 km) , Blagaj – Mostar (14 km) , Mostar – Konjic (70 km), Konjic – Saraybosna (60 km)

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde sabah kahvaltımızın ardından tarihi ve kültürel zenginlikleriyle büyüleyici bir başkent ve Balkanların önemli bir şehri Belgrad'a hareket ediyoruz. Belgrad'a varışımızın ardından şehir turumuza başlıyoruz.

Osmanlı izlerini her karesinde hissedeceğiniz Belgrad’daki şehir turumuzda gezeceğimiz yerler arasında; Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği kayalık noktada konumlanan halk arasında Kalemegdan Kalesi olarak geçen, Kanuni Sultan Süleyman'ın fethettiği ve o dönem Belgrad'ı alışı ile stratejik üstünlüğün ispatlayan Osmanlı sancağı olan Belgard Kalesi, İstanbul Kapı, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Türk döneminin hayran bırakan oyma tavanları ile Eski SarayBin Yıl AnıtıKale Meydanı, eskiden taş ocağı olarak kullanılan Taş MeydanAskeri MüzeŞehit Ali Paşa'nın Türbesi var. Ayrıca Cumhuriyet Meydanı, Stefan Lazeravic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Saborna Kilisesi, Terazi Meydanı ve Sava Kilisesi görülecek yerler arasında. 

Turun sonunda serbest zaman verilerek isteyen misafirlerimiz kendi tercihlerine göre aktivitelerde bulunabilirler. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 • Sabah Kahvaltısı: Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.
 • Öğle Yemeği: Rehberin belirleyeceği yerde serbest zamanda ekstra olarak alınacaktır.
 • Akşam Yemeği: Otelimizde alınacak olup tur ücretine dahildir.
 • Konaklama: Theater Hotel  v.b. - Belgrad
 • Rota: Saraybosna–Belgrad (290 km)

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelimizdeki sabah kahvaltısının ardından rehberimizin belirlediği saatte buluşarak Nikola Tesla Havalimanı'na transfer oluyoruz. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerini tamamladıktan sonra, Anadolu Jet Hava Yolları'nın TK7819 sefer numaralı uçağıyla saat 12:00'de Ankara'ya hareket ediyoruz. Saat 14:50'de Ankara'ya varış yaparak seyahatimizi tamamlıyoruz.

 • Sabah Kahvaltısı: Otelimizde alınacak olup , tur ücretine dahildir.

Bu keyifli tur sona ererken, Ayder Turizm'in bir başka turunda sizleri misafir etmekten mutluluk duyacağız…

Fiyata Dahil Hizmetler

 • Ankara - Belgrad ekonomi sınıfı gidiş - dönüş çift yön uçak bileti
 • Ankara çift yön Esenboğa Havalimanı transfer
 • Tur aracı ile ulaşım
 • 4* Otellerde Üsküp, Ohrid, Belgrad, Saraybosna, Trebinje veya çevresi, Tiran ile toplam 7 gece kahvaltı dahil konaklama
 • Üsküp, Ohrid, Belgrad, Trebinje, İşkodra otellerinde alınan 5 akşam yemeği
 • Yöresel restoranda Boşnak Köftesi
 • Yöresel restoranda Makedon Gecesi (Balkan Gecesi)
 • Prizren, Üsküp, Tetova, Ohrid, Resne, Bitola, Belgrad, Saraybosna, Konjic, Mostar, Trebinje, Kotor, Budva, İşkodra, Tiran Panoramik Şehir Turları
 • Rehberlik hizmeti
 • Bazı şehirlerde alınan mecburi yerel rehberlik hizmetleri
 • Kosova giriş ücreti
 • Blagay Turu
 • Sv. Naum turu
 • Matka Kanyonu Turu
 • Programda belirtilen gezi ve ziyaretler
 • Şehir vergileri
 • Gümrük vergileri
 • Havalimanı vergileri
 • Tüm otoban check-point ve otopark ücretleri
 • Seyahat sağlık sigortası 65 yaşa kadar 15 Euro (65 yaş üstü misafirler için +15 Euro Sürprim uygulaması vardır.)

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Öğle yemekleri
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Programda belirtilmeyen geziler
 • Yurt dışı çıkış harcı bedeli
 • 65 Yaş üstü sürprim uygulaması (15 Euro)
 • Her türlü kişisel harcamalar ve otel ekstraları
 • Pasaportunuzu yanınıza aldığınızdan emin olunuz.
 • Gezi süresince rahat yürüyüş ayakkabısı veya spor ayakkabı tercih edebilirsiniz.
 • Güneş gözlüğü, şapka, güneş kremi, fotoğraf makinesi ve powerbank yanında bulundurmanız tavsiye ederiz.
 • Gece için yanınıza hırka, ince mevsimlik ceket v.b bir kıyafet bulundurabilirsiniz.
 • Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında kalan, yaş grubuna uyan, tek çocuk için geçerlidir.
 • 3 Kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3. kişiye tahsis edilen yatak standart yataklardan küçüktür. 3 kişilik odalar 1 büyük yatak + 1 ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar. Açma-kapama ve coachbed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için tur katılımcısı 3. Kişi ve/veya çocuk rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar.
 • Şehirlerarası varış saatine göre, geç varışlarda panoramik şehir tanıtım turu ertesi gün yapılır.
 • Acentemiz kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar.
 • Programlarda belirtilen gezilerin günleri yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen geziler yapılmaz. Bu gezilerin yapılamamasından Acentemiz sorumlu tutulamaz. 
 • Genel şartlar tur programının ayrılmaz bir parçasıdır ve tur programından bağımsız düşünülemez.
 • Rehberimiz acentamızın onayı ile programda değişiklik yapma ve hava durumuna ve/veya mücbir sebebe bağlı olarak gezi noktalarında bulunan bazı yerleri iptal etme hakkına sahiptir. Turumuza katılan tüm misafirlerimiz bunu kabul etmiş sayılır.
 • Tur esnasında programda bulunan tüm ülkelerde alışveriş ve harcama yapılabilmesi için Euro bulundurmamız yeterlidir. Yerel para birimi kullanılan bölgelerde rehber para çevrilmesi konusunda yardımcı olacaktır.
 • Yurtdışından Türkiye’ye giriş yaparken eşya (alkol - sigara vb.) getirebilmek için en az 3 gün konaklama zorunluluğu vardır.
 • Fuar, kongre, konser, etkinlik, spor turnuvası vb. gibi dönemlerde oteller belirtilen km’ lerden fazla mesafede kullanılabilir. Böyle bir durumda, turun hareket tarihinden 3 gün önce Ayder Turizm tarafından bilgi verilecektir.
 • Tur programımız minimum 30 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir. Acentemiz misafirlerine haber vermek koşulu ile turu iptal etme/tarih değişikliği yapma hakkına sahiptir. Gezi için yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi tur kalkışına 20 gün kaladır. Katılım yetersizliği nedeniyle iptal edilen tur Ayder Turizm tarafından bildirilecektir. İptal edilen turun rezervasyon esnasında belirlenen koltuk numarası geçerliliğini yitirecek olup farklı tarihe geçmek isteyen misafirlere talep ettikleri tarihin araç oturma düzenindeki müsait koltuklar arasından seçim yaptırılacaktır. Bu durumda katılımcının maddi/manevi tazminat hakkı bulunmamaktadır.
 • Tur paketine dahil olan panoramik şehir turları, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen ve araç içinden rehber anlatımıyla panoramik olarak yapılan müze, ören yeri girişlerini içermeyen en fazla 2-3 saatlik turlardır. Panoramik turlar, programda belirtilen diğer turlar da dahil olmak üzere, tura denk gelen gün ve saatte yerel otoriteler tarafından gezilmesine, girilmesine izin verilmeyen veya herhangi bir etkinlik nedeniyle kapalı yollar sebebiyle gerçekleşmediği takdirde veya hava şartları nedeniyle turun yapılması imkansız hale geldiği durumlarda bahse konu turların yapılamamasından Ayder Turizm sorumlu değildir. Bazı turlar kapalı yollar veya araç girişine izin verilmeyen noktalarda imkanlar dahilinde toplu taşıma veya yaya olarak yapılabilir.
 • Seyahat esnasında karayolu ile geçiş yapılan gümrük kapılarında bekleme süresi standartları aşabilir, bu bekleme sürelerinden kaynaklı yaşanan olumsuzluklardan Ayder Turizm sorumlu tutulamaz. 
 • Yurt dışı turlarda seyahat başlangıç ve bitiş tarihinden itibaren en az 6 geçerli pasaport sahibi olmak gereklidir. Yeşil pasaport olsa bile bu kural geçerlidir. Pasaport veya vize işlemlerinden kaynaklanan hiçbir sorun Ayder Turizm sorumluluğunda değildir.
 • Tüm misafirler, yukarıda belirtilen maddeleri kabul ederek turun satışını gerçekleştirmiş sayılır.
 • Bu program için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize uygulaması yoktur.
 • Seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaportunuzun bulunması gerekli ve yeterlidir.
 • 18 yaşından küçük katılımcıların yurtdışı çıkışlarında anne ve baba ile birlikte olma zorunluluğu vardır. Eğer çocukların yanında anne ve babadan farklı kişiler olacaksa hem anneden hem de babadan noter onaylı muvaffakatname almak zorunluluğu vardır. Anne ve çocuk gidecek baba gelmeyecekse ya da baba ve çocuk gidecek anne gelmeyecekse, gitmeyen ebeveynin gidecek olan ebeveyn adına noter onaylı muvafakatname belgesi  alması ve eşlik edecek ebeveyne vermesi gerekmektedir.
 • Yurt dışı turlarda seyahat başlangıç ve bitiş tarihinden itibaren en az 6 geçerli pasaport sahibi olmak gereklidir. Yeşil pasaport olsa bile bu kural geçerlidir. Pasaport veya vize işlemlerinden kaynaklanan hiçbir sorun Ayder Turizm sorumluluğunda değildir. 
 • Tüm misafirler, yukarıda belirtilen maddeleri kabul ederek turun satışını gerçekleştirmiş sayılır.