Hakkâri, Şırnak ve Cizre'nin mistik coğrafyasında düzenlenen bu özel tur, katılımcılarına Anadolu'nun doğusunda bir keşfe çıkmaya davet ediyor. Uçakla gerçekleşen konforlu seyahatler, bölgenin görkemli dağ manzaralarını kucağınıza getirirken Hakkâri'nin derin tarihi, Şırnak'ın çarpıcı coğrafyası ve Cizre'nin tarihle yoğrulmuş atmosferiyle bir araya gelmenin eşsiz bir ayrıcalığını sunuyor.

Lokasyonlar

Program Detayı

Batman Havalimanı'na olan uçuşumuzun ardından, tüm katılımcılarımız ve rehberimizle buluşup, heyecanla dolu  ilk gün için bizi bekleyen aracımıza geçiyoruz.

Geçmişte büyük uygarlıkların kurulduğu Mezopotamya bölgesinde yer alan İdil'e doğru yola çıkıyoruz. Güzergâhımız üzerinde terk edilmiş bir Ezidi köyü olan İdil Mağaraköy'ü ve Süryani köyü olan Midin Köyü'nü geziyor, alışveriş için kısa bir mola veriyoruz.

İdil şehir merkezine vardığımızda, öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz.

Ardından, Hıristiyanlığı kabul eden ikinci en eski kilise olarak bilinen İdil Meryem Ana Kilisesi'ni ziyaret ediyoruz. Daha sonra, Cumhuriyet döneminin başından itibaren Mardin iline bağlı bir ilçe olan ve 16 Mayıs 1990'da Şırnak'a bağlanan Cizre'ye hareket ediyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Cizre 5* Dedeman Hotel’de.

1.Gün Oteli

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından, Cizre'nin İslamiyet'i kabul etmesiyle 639 yılında kiliseden camiye çevrilen tarihi Cizre Ulu Cami'yi ziyaret ediyoruz. Cami, Abbasiler döneminde yıkılmış ancak daha sonra onarılmıştır. Ardından, Cizre Dağkapı Mahallesi'ni mezarlığa bağlayan Cizre Suru üzerinde yer alan Mem-u Zin Türbesi'ni ziyaret edeceğiz.

Cizre Beyliği döneminde II. Han Şeref Bey tarafından 14. Yüzyılda yaptırılmış kırmızı tuğlalardan yapıldığı için Medrasa Sur adı verilmiş ve dönemin bölge âlimlerinin yetiştiği yükseköğrenim kurumu olan Kırmızı Medreseyi gezip öğle yemeği ve alışveriş için serbest zaman veriyoruz.

Daha sonra, 2010 yılına kadar Hudut Tabur Komutanlığı tarafından kullanılan ve 2012 yılında restore edilen Cizre Kalesi'ni ziyaret ediyor, tarihi atmosferinde bolca fotoğraf çekiyoruz. Rotamızı Kasrik Çayı ve Cudi Dağı manzarası eşliğinde Şırnak'a çeviriyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Şırnak 5* Şehr-i Nuh Hotel’de.

2.Gün Oteli

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde alacağımız kahvaltının ardından, Şırnak şehir merkezinde rehberimiz eşliğinde keyifli bir yürüyüş yapıp, ardından serbest zaman veriyoruz.

Rotamızda, Urartu Uygarlığının ilk yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen, Musul sorunu ile önem kazanan, 1926 yılında Ankara Antlaşması ile Türkiye toprakları içine alınan Çukurca bulunuyor.

Çukurca'da, 16. yüzyıl Osmanlı mimarisinin güzel bir örneği olan Emir Şaban Medresesi'ni ziyaret ediyoruz. Ayrıca, Kuzeyi Bey Mahallesinde yer alan ve akit denilen taştan kesilmiş, 5-6 metre derinliğinde 3-4 metre eninde 4 adet su sarnıcı ile bilinen tarihi ören yerlerinden Çukurca Kalesi'ni görüyoruz.

Öğle yemeği ve meşhur tahin ürünleri alışverişi için serbest zaman verip, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Hakkâri'ye doğru hareket ediyoruz. Hakkâri şehir merkezinde bulunan Biçer Mahallesi'nde yer alan Meydan Medresesi'ni ziyaret ederek, Anadolu'da Selçuklu döneminde başlayıp, Beylikler ve Osmanlı döneminde gelişen avlulu medrese plan tipinin 18. yüzyıl başlarındaki bir örneğini görmüş oluyoruz. Ardından otelimize hareket ediyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Hakkâri 3* Şenler Hotel’de.

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde alacağımız kahvaltının ardından, dağcılık, kayakçılık ve doğa yürüyüşü imkanlarıyla ünlü, eşsiz bir flora ve geleneksel kara çadırlarıyla yaşamın devam ettiği Berçelan Yaylası'na doğru hareket ediyoruz. Rehberimiz eşliğinde yaylada keyifli bir yürüyüş yapıp, doğanın güzelliklerini keşfederken bol bol fotoğraf çekip, yaylanın tadını doyasıya çıkarıyoruz. Ardından şehir merkezine dönüş yapıyoruz.

Öğle yemeği için vereceğimiz molanın ardından Sümbül Dağı ve Zap Vadisi Seyir Terasını ziyaret ediyoruz.

Sonrasında eski bir kent olan, yerleşimin MÖ 7000'lere uzandığı kesin olarak bilinen I. Süleyman devrinde Osmanlı hâkimiyetine giren, eski adı Gevar olan Yüksekova’ya hareket ediyoruz. Yüksekova, ters lalesi, sümbülü ve nergisi ile meşhurdur. Yüksekova şehir merkezi gezimizde; kendine has sokaklarında keyifli bir gezinti yapıp, yöresel çarşıları ile ünlü İran Çarşısı'nda alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Güzergahımız üzerinde mola vererek Yüksekova'ya ulaşıyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Van Ramada by Wyndam Hotel'de.

4.Gün Oteli

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde alacağımız kahvaltının ardından ilk durağımız Van'ın en çok ziyaretçi çeken noktalarından biri olan Muradiye Şelalesi. Görkemli ve eşsiz güzelliğe sahip olan bu şelalede harika manzaranın doyasıya tadını çıkarmak için serbest zaman veriyoruz. Sonrasında, dünyaca ünlü meşhur Van kedilerini görmek için Van Kedi Evi’ne yapacağımız ziyaret sonrası şehir merkezinde öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz.

Ardından Van Kalesi’ne gidiyoruz. Şehrin sembol eseri olan kalenin, efsanelere konu olan hikayesini ve Urartulara kadar dayanan tarihini rehberimizden dinlerken büyük bir kayanın üzerine inşa edilmiş olmasına ve ihtişamlı görüntüsüne hayran kalacaksınız. Van Kalesi gezimiz sonrası rotamızda Van’ın simgesi Akdamar Adası bulunuyor. Van Gölü’nde yapacağımız yaklaşık 30 dakika sürecek tekne yolcuğu sırasında Van Gölü’nün eşsiz rengine vurulacak, yolculuk hiç bitmesin isteyeceksiniz. Bu keyifli tekne turu sonrası Akdamar Adası’na varıyor ve Akdamar Kilisesi’ni görüyoruz.

Ardından, Van Ferit Melen Havalimanı'na hareket ediyoruz. Uçuşumuzu beklerken fotoğraf galerilerimize göz atarak yaşadığımız anların yüzümüzde bıraktığı ifade ile bu güzel anları hatırlayarak ayrılıyoruz.

Bu keyifli tur sona ererken Ayder Turizm'in bir başka turunda sizleri misafir etmekten mutluluk duyacağız…

Fiyata Dahil Hizmetler

 • Türkiye’nin her yerinden direkt gidiş – dönüş uçak bileti
 • Tur aracı ile ulaşım
 • 4 gece yarım pansiyon konaklama
 • Sabah kahvaltıları (4)
 • Akşam yemekleri (4)
 • Milli park girişleri
 • Rehberlik hizmeti
 • Seyahat sigortası
 • Ayder Turizm refakati ve ulaşım esnasında sıcak, soğuk içecekler, ara ikramlar

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Direkt uçuş olmaması durumunda aktarma farkı misafire aittir.
 • Müze giriş ücretleri
 • Öğle yemekleri
 • Son gün akşam yemeği
 • Yemeklerde alınacak ekstra içecekler
 • Özel harcamalar
 • Bölgenin iklimi değişken olabilir, bu nedenle hafif giysiler yanı sıra yanınıza bir miktar kalın giysi almanız önerilir.
 • Rahat giyim ve yürüyüş ayakkabıları tercih edilmelidir.
 • Turlarda 11 - 16 kişi arası kayıtlarda  minibüs, 17 - 25 kişi arası kayıtlarda 31 kişilik  midibüs, 30 - 45 kişi arası kayıtlarda 46 kişilik otobüslerle ulaşım sağlanır. Turun rotasındaki yol durumuna göre kullanılacak araç tipi acente tarafından değiştirilebilir.
 • Kayıt esnasında koltuk numaraları misafire bildirilir. Tura katılım sayısına göre ulaşımda kullanılacak araçlarda koltuk numaralarında (koridor - cam kenarı) standart olmayıp ulaşım aracına göre değişiklik gösterebilir.
 • Araç tipinin değişmesi halinde acente koltuk numarası değiştirme hakkına sahiptir. Tek koltuk alımlarında gerekli durumlarda acente koltuk yeri ve numarası değiştirme hakkına sahiptir.

Ücretler

İki Kişilik Odada Kişi Başı
20990 TL
Tek Kişilik Oda
24990 TL
Üç Kişilik Odada Kişi Başı
20390 TL
6-12 Yaş Çocuk Ücreti
14990 TL
2-6 Yaş Çocuk Ücreti
5990 TL
0-2 Yaş Çocuk Ücretsiz
Ücretsiz

Ücretler

İki Kişilik Odada Kişi Başı
20990 TL
Tek Kişilik Oda
24990 TL
Üç Kişilik Odada Kişi Başı
20390 TL
6-12 Yaş Çocuk Ücreti
14990 TL
2-6 Yaş Çocuk Ücreti
5990 TL
0-2 Yaş Çocuk Ücretsiz
Ücretsiz
- 0 - 2 yaş çocuk ücretsiz olup, araçta koltuk verilmemektedir. Yurt dışı turlarda 0-2 yaş çocuk ücrete tabidir.

- 0-2 yaş ücreti 0 ile 1,99 yaş,
- 2-6 yaş ücreti 2 ile 5,99 yaş,
- 6-12 yaş ücreti 6 ile 11,99 yaş aralıklarını kapsamaktadır.

- Çocuk yaşı indirimleri minimum 2 yetişkin yanında geçerlidir. 1 yetişkin yanında çocuk indirimi geçerli olmayıp, 2 yetişkin olarak ücret hesaplanmaktadır. Bildirilen çocuk yaşları doğruluğunu kaybettiğinde oluşacak ücret farklılıkları ve sorumluluk misafire aittir.

- Belirtilen fiyatlar kredi kartı tek çekimlerde geçerli olup, yurt içi konaklamalı turlarda nakit peşin ödemelerde %3 indirim uygulanır. Kredi kartı taksit talebinde kredi kartı komisyon oranı uygulanmaktadır. Nakit peşin ödeme indirimi %3 sadece yurt içi konaklamalı turlarda geçerlidir. Günübirlik turlarda kart komisyon oranı ile taksit imkanı mevcuttur. Nakit peşin ödeme indirimi "erken rezervasyon indirimi" olan turlarda geçerli değildir.

- Önemli -

Değerli Ayder Turizm misafirleri;

Ayder Turizm olarak sahip olduğumuz imtiyazların misafirlerimize yansıtıldığı erken rezervasyon indirim dönemi katılım şartlarına istinaden; erken rezervasyon indirimi uygulanan turlarda, kayıt esnasında toplam tur ücretinin %50'si ödenmelidir. Kalan bakiye en geç tur kalkış tarihinden 30 gün öncesine kadar kapatılmalıdır. Kalan bakiyenin tur kalkış tarihinden 30 gün öncesine kadar kapatılmaması halinde uygulanan erken rezervasyon indirimi iptal edilir. Kalan ödeme tutarı ve son ödeme tarihinin takibini misafir kendisi yapmalıdır. Ayder Turizm'in bir hatırlatma mesajı gönderme veya ödeme için arama yapma yükümlülüğü bulunmamaktadır. Hatırlatma yapmak acente inisiyatifindedir. Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması ve sahip olunan erken rezervasyon indirim tutarında hak kaybı olmaması adına son ödeme tarihini takip etmenizi önemle rica ederiz.

Uçaklı tur programlarında Türkiye'den veya Kıbrıs'tan farklı şehirlerden katılımın söz konusu olması halinde grubun havalimanı buluşma saati son uçuş saatine göre ve dönüş için havalimanıa bırakılma saati ise ilk uçuş saatine göre planlanır. Grup içerisinde farklı saatlerde meydana gelen uçuş saati farklılıklarından kaynaklı programda değişiklik yapma hakkı acente bilgisinde rehbere ve acenteye aittir. Katılımcı uçaklı tur programı satın aldığında buluşma ve turun sonlanma saatlerinde meydana gelebilecek her türlü değişikliği baştan kabul etmiş sayılır.