Batum'un dalgaları Karadeniz'de melodik bir ritimle buluşuyor, Kutaisi'nin tarihi surları anılarla dolu, Tiflis'in sokakları ise bir kültür mozaiği. "Uçaklı" Gürcistan Turu, hava yolunu kullanarak bu üç büyülü şehri bir araya getiriyor. Karadeniz'in dalgalarından, tarihin eski sayfalarına ve modern Tiflis'in enerjisine kadar. Bu tur, sadece bir seyahat değil, aynı zamanda duygulara ve hayallere dair bir keşif.

Lokasyonlar

Program Detayı

Turumuza katılan tüm misafirlerimizle Rize – Artvin Havalimanı’nda buluştuktan sonra bizi bekleyen aracımıza binerek kahvaltımızı yapmak üzere hareket ediyoruz. Rehberimizle ve diğer katılımcılarımızla tanışma fırsatı bulduktan sonra, ilk günün heyecanıyla dolu gezimize başlıyoruz.

Sabah kahvaltısından sonra, Sarp Sınır Kapısı'ndan geçerek komşu ülke Gürcistan’ın güzelliklerini keşfetmek üzere Batum’a geçiyoruz. Tarihi Gonyo Kalesi'ni panoramik bir şekilde gördükten sonra, Avrupa Meydanı, Piazza Meydanı, Meryem Ana Kilisesi, St. Nicolas Kilisesi, Tiyatro Meydanı ve Altın Post Anıtı gibi önemli noktaları rehberimiz eşliğinde keşfederken kent içinde yapacağımız yürüyüşle Ali ve Nino Heykelleri ile Orta Camii gibi önemli yerleri ziyaret ediyoruz. Bu keyifli gezi esnasında bol bol fotoğraf çekme fırsatı buluyoruz. Akşam saatlerinde otelimize dönüş yaparak yerleşme işlemlerimizi tamamlıyoruz.

Otelimize yerleştikten sonra, yöresel lezzetleri tatma şansı bulabileceğimiz bir restoranda akşam yemeği için bir araya geliyoruz. Akşam yemeğinin ardından, dinlenmek üzere otele dönüyoruz ve konaklama için hazırlıklarımızı tamamlıyoruz.

Konaklama Batum’daki otelimizde.

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelimizdeki keyifli sabah kahvaltısının ardından, Gürcistan’ın büyüleyici atmosferini soluyarak Kutaisi'ye doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 2 saat sürecek bu yolculuğumuzun ardından Kutaisi'ye varıyoruz. Şehirdeki ilk durağımız, ülkenin en gözde turistik noktalarından biri ve Kutaisi'nin tarihini yansıtan 1994 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmış olan Bagrati Katedrali olacak. Bagrati Katedrali'ni rehberimizin keyifli anlatımıyla gezdikten sonra Kutaisi'de panoramik bir şehir turu yapıyoruz.

Panoramik şehir turumuzun sonrasında Motsameta Manastırı'nı ziyaret ediyor, rehberimizin bilgileri eşliğinde manastırın atmosferine dalıyoruz. Ardından, Tiflis'e doğru yola çıkarken Gürcistan'ın en büyük milli parkı olan Borjomi Milli Parkı'nı ziyaret ediyoruz. Borjomi şehir merkezinde, SSCB dönemine ait tarihi evler ve Çarlık Rus İmparatorluğu dönemine ait Romanov Hanedanı'nın yazlık sarayı gibi tarihi yerleri görme fırsatı buluyoruz. Bu dolu dolu günün ardından, akşam yemeğimizi yedikten sonra Tiflis'teki otelimize yerleşiyoruz.

Konaklama Tiflis’teki otelimizde.

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde keyifli bir sabah kahvaltısının ardından, Tiflis'in tarihine ve güzelliklerine derinlemesine bir bakış için Özgürlük Meydanı'nda gezimize başlıyoruz. Rustaveli Caddesi üzerinde ilerlerken Gürcü edebiyatının ünlü yazarı Rustaveli'nin heykeli ile buluşuyoruz. Ardından dünyanın en küçük saatinin bulunduğu Tiflis Eğik Saat Kulesi'ni görme fırsatını elde ediyoruz. Şehrin en uç noktası olarak bilinen Mtatsminda Parkı'na varışımızla birlikte, parkın içinde keyifli bir gezinti yapıyor ve şehri kuşbakışı görebileceğimiz bir tepeden fotoğraflar çekiyoruz.

Ardından, şehrin ilk yerleşim yeri olan Old Tbilisi'ye geçiyoruz. Haydar Aliev Parkı, hamamlar sokağı, Kura Nehri, Cuma Camisi, Tiflis'in kurucusu Kral Vahtang Gorgasal Heykeli, Avrupa Meydanı ve teleferik ile Gürcülerin anası Kartlis Deda Heykeli gibi önemli noktaları keşfederken şehrin tarihini ve kültürünü daha yakından tanıma fırsatı buluyoruz. Öğle yemeği için serbest zamanın ardından, sadece 22 km uzaklıkta yer alan Mtskheta şehrine doğru yol alıyoruz.

Mtskheta'da, Kafkasya bölgesinin en eski kilisesi olan Jvari Manastırı'nı ziyaret ediyoruz. 12. yüzyılda inşa edilen Svetitskhoveli Kilisesi'ni gördükten sonra, dünyaca ünlü Gürcü şaraplarının bulunduğu mahser görünümlü şarap mağazalarında alışveriş için serbest zaman ayırıyoruz. Kısa bir dinlenme ve alışveriş molasının ardından, Tiflis'e dönüş güzergahımızda Gürcistan Tarihi Kronoloji Abidesi'ni ve Sameba Katedrali'ni gezdikten sonra akşam yemeğimizi yemek için restoranımıza geçiyoruz. 

Konaklama Tiflis’teki otelimizde.

Lokasyonlar

Program Detayı

Sabahın erken saatlerinde otelde alacağımız kahvaltının ardından, Batum'a doğru yola çıkıyoruz. İlk durağımız, ünlü Sovyet lideri Josef Stalin'in doğduğu şehir olan Gori olacak. Panoramik şehir turu sırasında Stalin Müzesi, Stalin'in doğduğu ev, II. Dünya Savaşı sırasında kullandığı tren ve Gori Kalesi gibi önemli noktaları görmek üzere bu tarihi şehri keşfedeceğiz.

Batum'a doğru devam ederken Tiflis-Batum otobanındaki dinlenme tesislerinden birinde mola vererek Gürcülerin meşhur pidelerinden olan Haçapuri'yi tadabilirsiniz. Zestafoni, Kutaisi, Samtredia, Lançhuti ve Ureki gibi şehirler üzerinden geçerek, akşam saatlerinde Batum'a ulaşıyoruz. Konaklama yapacağımız otelimize yerleşiyoruz.

Konaklama Batum’daki otelimizde.

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde alacağımız kahvaltının ardından, Sarp Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye geçiş yaparak veda ettiğimiz Gürcistan'dan ayrılıyoruz. Güzergahımızda yer alan Fındıklı ilçesine bağlı Çağlayan Köyü, kivi, çay ve fındık bahçeleriyle ünlü bir Laz köyü olarak bizi bekliyor. Öğle yemeği molasının ardından, Rize'nin doğal güzellikleri arasında yer alan Rize Botanik Ziraat Çay Bahçesi ve Zihni Derin Çay Enstitüsü'nü ziyaret ederek bu bölgenin zengin kültürünü daha yakından tanıma fırsatı buluyoruz.

Öğrenilen bilgiler ve unutulmaz anılar eşliğinde, Rize-Artvin Havalimanı'na doğru yola çıkıyoruz. Uçuş saatimizi beklerken fotoğraf galerilerimize göz atacak ve bu güzel deneyimin bize kazandırdığı düşüncelerle ayrılacağız. Gürcistan'dan yaşadığımız anların yüzümüzde bıraktığı ifadeyle ayrılırken bu unutulmaz turun keyfini bir kez daha hatırlayacağız.

Bu keyifli tur sona ererken Ayder Turizm'in bir başka turunda sizleri misafir etmekten mutluluk duyacağız...

Fiyata Dahil Hizmetler

 • Türkiye’nin her yerinden direkt gidiş – dönüş uçak bileti
 • Bölge gezileri için ulaşım
 • İlk gün sabah kahvaltısı
 • 4 gece yarım pansiyon konaklama
 • Sabah kahvaltıları (4)
 • Akşam yemekleri (4)
 • Tiflis Teleferik Ücreti
 • Profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri
 • Seyahat sağlık sigortası (65 Yaşa kadar olup, 65 yaş üstü misafirler için 15 Dolar Sürprim uygulaması vardır.)

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Öğle yemekleri
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • 65 Yaş üstü sürprim uygulaması (15 Dolar)
 • Programda belirtilmeyen geziler
 • Yemeklerde alınacak menü haricinde içecekler
 • Özel harcamalar

Gürcistan Batum geçiş şartları ve tur hakkında önemli notlar şu şekildedir;

 • Geçiş şartları değişkenlik gösterebilmektedir. Gürcistan Hükümeti'nin giriş prosedürlerini acentemiz yakından takip etmektedir. Ülkeye giriş şartlarında oluşabilecek her türlü değişiklik misafirlerimize bildirilecektir.
 • Batum'a geçişlerde yeni T.C. Kimlik Kartı (Çipli) zorunluluğu bulunmaktadır. Bebek dâhil tüm katılımcıların kimliklerinde resim bulunma zorunluluğu vardır.
 • Sarp sınır kapısı geçiş kural ve prosedürleri değişkenlik gösterebilir. Acente görevlilerimiz gerekli durumlarda bilgilendirme yapacaklardır.
 • 18 yaşından küçük katılımcıların yurtdışı çıkışlarında anne ve baba ile birlikte olma zorunluluğu vardır. Eğer çocukların yanında anne ve babadan farklı kişiler olacaksa hem anneden hem de babadan noter onaylı muvafakatname almak zorunluluğu vardır. Anne ve çocuk gidecek baba gelmeyecekse ya da baba ve çocuk gidecek anne gelmeyecekse, gitmeyen ebeveynin gidecek olan ebeveyn adına noter onaylı muvafakatname belgesi alması ve eşlik edecek ebeveyne vermesi gerekmektedir.
 • Sürekli olarak kullanılan ilaçlarınız var ise Gürcistan geçişi sırasında yanınıza raporunuzu almayı unutmayın.
 • Batum sınırında yapılacak olan alışverişlerin limit uygulamaları Gürcistan ve Türkiye gümrük kanunlarına göre belirlenmektedir. Acentemizin limit uygulamaları ile ilgili bir yaptırımı bulunmamaktır.
 • Batum alışverişlerinde kredi kartı ve TL geçerli olmaktadır. Gürcistan para birimi Lari’dir.
 • Tur Rehberi; hava ve yol koşulları ile vb. sebeplere bağlı olarak, gezi programını değiştirebilir.
 • Programımız her yaş grubundan misafirimiz için uygundur.
 • Turlarda 11 - 16 kişi arası kayıtlarda minibüs, 17 - 25 kişi arası kayıtlarda 31 kişilik midibüs, 30-45 kişi arası kayıtlarda 46 kişilik otobüslerle ulaşım sağlanır. Turun rotasındaki yol durumuna göre kullanılacak araç tipi acente tarafından değiştirilebilir. Kayıt esnasında koltuk numaraları misafire bildirilir. Tura katılım sayısına göre ulaşımda kullanılacak araçlarda koltuk numaralarında (koridor - cam kenarı) standart olmayıp ulaşım aracına göre değişiklik gösterebilir. Araç tipinin değişmesi halinde acente koltuk numarası değiştirme hakkına sahiptir.
 • Tek koltuk alımlarında gerekli durumlarda acente koltuk yeri ve numarası değiştirme hakkına sahiptir.
 • Gürcü Lari (GEL): Gürcistan'ın resmi para birimi Gürcü Lari'dir. Türk Lirası genellikle kullanılamayabilir, bu nedenle seyahatten önce veya havalimanında yerel para birimine çevirmek için bir miktar döviz alabilirsiniz.
 • Elektrik ve Priz Tipleri: Gürcistan'da kullanılan elektrik prizleri tip C ve F'dir. Türkiye'den gelen misafirler, cihazlarını uyumlu bir adaptörle şarj etmeleri için bu konuda dikkatli olmalıdır.

Ücretler

İki Kişilik Odada Kişi Başı
640 USD
Tek Kişilik Oda
790 USD
Üç Kişilik Odada Kişi Başı
640 USD
2-12 Yaş Çocuk Ücreti
550 USD
0-2 Yaş Çocuk Ücreti
200 USD

Ücretler

İki Kişilik Odada Kişi Başı
640 USD
Tek Kişilik Oda
790 USD
Üç Kişilik Odada Kişi Başı
640 USD
2-12 Yaş Çocuk Ücreti
550 USD
0-2 Yaş Çocuk Ücreti
200 USD
- 0 - 2 yaş çocuk ücretsiz olup, araçta koltuk verilmemektedir. Yurt dışı turlarda 0-2 yaş çocuk ücrete tabidir.

- 0-2 yaş ücreti 0 ile 1,99 yaş,
- 2-6 yaş ücreti 2 ile 5,99 yaş,
- 6-12 yaş ücreti 6 ile 11,99 yaş aralıklarını kapsamaktadır.

- Çocuk yaşı indirimleri minimum 2 yetişkin yanında geçerlidir. 1 yetişkin yanında çocuk indirimi geçerli olmayıp, 2 yetişkin olarak ücret hesaplanmaktadır. Bildirilen çocuk yaşları doğruluğunu kaybettiğinde oluşacak ücret farklılıkları ve sorumluluk misafire aittir.

- Belirtilen fiyatlar kredi kartı tek çekimlerde geçerli olup, yurt içi konaklamalı turlarda nakit peşin ödemelerde %3 indirim uygulanır. Kredi kartı taksit talebinde kredi kartı komisyon oranı uygulanmaktadır. Nakit peşin ödeme indirimi %3 sadece yurt içi konaklamalı turlarda geçerlidir. Günübirlik turlarda kart komisyon oranı ile taksit imkanı mevcuttur. Nakit peşin ödeme indirimi "erken rezervasyon indirimi" olan turlarda geçerli değildir.

- Önemli -

Değerli Ayder Turizm misafirleri;

Ayder Turizm olarak sahip olduğumuz imtiyazların misafirlerimize yansıtıldığı erken rezervasyon indirim dönemi katılım şartlarına istinaden; erken rezervasyon indirimi uygulanan turlarda, kayıt esnasında toplam tur ücretinin %50'si ödenmelidir. Kalan bakiye en geç tur kalkış tarihinden 30 gün öncesine kadar kapatılmalıdır. Kalan bakiyenin tur kalkış tarihinden 30 gün öncesine kadar kapatılmaması halinde uygulanan erken rezervasyon indirimi iptal edilir. Kalan ödeme tutarı ve son ödeme tarihinin takibini misafir kendisi yapmalıdır. Ayder Turizm'in bir hatırlatma mesajı gönderme veya ödeme için arama yapma yükümlülüğü bulunmamaktadır. Hatırlatma yapmak acente inisiyatifindedir. Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması ve sahip olunan erken rezervasyon indirim tutarında hak kaybı olmaması adına son ödeme tarihini takip etmenizi önemle rica ederiz.

Uçaklı tur programlarında Türkiye'den veya Kıbrıs'tan farklı şehirlerden katılımın söz konusu olması halinde grubun havalimanı buluşma saati son uçuş saatine göre ve dönüş için havalimanıa bırakılma saati ise ilk uçuş saatine göre planlanır. Grup içerisinde farklı saatlerde meydana gelen uçuş saati farklılıklarından kaynaklı programda değişiklik yapma hakkı acente bilgisinde rehbere ve acenteye aittir. Katılımcı uçaklı tur programı satın aldığında buluşma ve turun sonlanma saatlerinde meydana gelebilecek her türlü değişikliği baştan kabul etmiş sayılır.
  Yorum yapmak için tıklayınız
 • Abdurrahman YEMENİCİ

  Kurulduğu günden bu ana kadar birikimlerini insanların mutluluğu için harcayan başta Ayder Turizmin sahibinden başlamak üzere herkesin emeği

 • Abdurrahman YEMENİCİ

  İYİ Kİ VARSINIZ.

 • Abdurrahman YEMENİCİ

  Emeği geçen, yüreğini ortaya koyan, bunun için tüm enerjisini harcayan Ayder Turizmin saygı değer çalışanlarına minnetrarim

 • Abdurrahman YEMENİCİ

  Yine yanılmadım.Ayder Turizm farkını bu turda da gösterdi.Çok güzel, değerli ,anlamlı vakit geçirdik.Ayder'le gezmeye devam.

4 yorumun 4 tanesini görüntülediniz

Doğal güzelliğinin yanı sıra sıcak atmosferiyle de fark yaratan Gürcistan turunda, dağ köyleri ve Karadeniz kıyısındaki kumsallar görülmeye değerdir. Başkent Tiflis ve en önemli şehirler arasında yer alan Batum, Kutaisi ve Gori eğlence merkezli seyahatlerin en popüler tercihleri arasında sayılabilir.

Ayder Turizmin 4 gece 5 günlük uçaklı Gürcistan "Batum-Kutaisi-Tiflis" Turu; enerjisi, ihtişamı, sarp kayalıklara kurulmuş renkli yapılarıyla pozitif düşüncelerin tatil boyunca günlük hayatın bir parçası olmasını sağlar. Kışların çetin geçtiği bölgeyi gezmek için önerilen zaman bahar ve yaz aylarıdır.

Kültürü, Mutfağı, Alışveriş Seçenekleri ve Festivalleriyle Gürcistan

Sosyal ve kültürel anlamda ülkenin en gelişmiş şehri olan Tiflis, mutfağıyla Gürcistan dendiğinde akla gelen tüm lezzetlerin denenmesine imkân veren geniş seçeneklere sahiptir. Meydan Pazarı’nda kurulan geleneksel el sanatlarına ait örnekler, çeşitli aksesuarlar ve oyuncaklar alışveriş yapmak isteyenlere keyifli alternatifler sunar.

Tiflis’te bulunan Royal Baths olarak anılan Tiflis hamamı kükürtten zengin sularıyla rahatlatıcı ve turistik özellik taşır. Tarihi yapısı ve şehir merkezindeki konumuyla yerli ve yabancı turistleri kendine çeker.

 • Özel odalar
 • Sauna
 • Masaj salonları
 • Küvetler
 • Sıcak ve soğuk kükürt havuzları gün boyu kullanılabilir.

Antik hamamı benzerlerinden ayıran en önemli özellikler; duvarlara işlenmiş mozaikler ve fresklerdir.

Eski Şehir Sokaklarında Kaybolmaya Hazır mısınız?

Rengârenk yapılarıyla görenleri kendine hayran bırakan Tiflis; saat kuleleri, köprüleri, yeme-içme mekânları ve şarap tadım tesisleriyle tatilin tam anlamıyla tadının çıkarılmasına yardımcıdır.

 • Turun en renkli meydanları arasında yer alan Batum Tiyatro Meydanı altın kaplama deniz tanrısı, Poseidon heykelli çeşmesi ve yeşil alanlarıyla Rus boyunduruğundan kurtuluş hareketinin temsilcisi niteliğindedir.

Kentin en önemli simgesi ve gezilecek yerler arasında kendine yer bulan Batum Piazza Meydanı turistler için adeta bir buluşma alanı değerindedir. Farklı stil ve trendlerden oluşan eşsiz mimari tasarıma sahip kafeler şehri gezmekten yorulanlara keyifli bir mola imkânı sunar.

Duvarları Laz ustalar tarafından boyanan Batum Orta Cami 1886 yılında inşa edilmiş Osmanlı Dönemine ait bir eserdir. Sade ve şık tasarımlarıyla dikkat çeken camii, merkeze yakın konumuna ek olarak iç ve dış özellikleriyle de dikkat çeker. Şehrin adeta kalbi niteliğinde olan Avrupa Meydanı Batum dendiğinde akla gelen en önemli yerler arasında sayılabilir.

 • Halk festivalleri
 • Saat Kulesi
 • Medea Anıtı ve
 • Gösterişli fıskiyesi meydanı süsleyen yapılar arasında sayılabilir.

Mimari yapılara ilgi duyan fotoğraf tutkunları meydanda saatler geçirebilirler. Yine Batum’da yer alan “Man and Woman” isimli heykel Azeri yazar Kurban Said’in ünlü romanının başkarakterleri olan Ali ve Nino’nun trajik aşk hikâyelerinden esinlenerek tasarlanmıştır. Tur boyunca Batum’daki heykel hikâyesi farklı din ve kültüre sahip iki kişinin savaşa rağmen birbirlerine gösterdikleri tutkulu aşkla duygulara dokunur.

Aşkın Sınırlarını Ortadan Kaldıran Hikâye

Gürcistan Ali ve Nino hikâyesi aşkın sınırlarını ortadan kaldırdığı için büyük ilgi toplar. Bakü’de bulunan Ali ve Nino heykeli, sadece aşk hikâyesi olmanın ötesinde geleneklerin birleştiği bir kültür mozaiği özelliği taşır. Yazılı basımla kalmayan hikâye filme de uyarlanmıştır. Batum Avrupa Meydanı’nda yer alan Gürcistan altın post heykeli şehrin hemen her yerinden görülebildiği gibi güç, zenginlik ve iktidarı temsil eder.

Türkler için vize muafiyeti olan bu özel tura katılarak rüya gibi bir tatil yaşayabilir, en popüler duraklarda doğal güzellikler, farklı kültürler, yeni lezzetler ve en önemlisi tarihsel mirası yerinde keşfedebilirsiniz.