Alpler'de Beş Ülke Turu, muhteşem doğal güzellikleri, tarihi yerleri ve lezzetli yemekleri keşfetmek için mükemmel bir fırsat sunuyor. İsviçre, Fransa, İtalya, Avusturya ve Almanya'daki en iyi turistik yerleri içeren bu tur, Alpler'in tüm büyüleyici özelliklerini keşfetmenize olanak tanır.

Lokasyonlar

Program Detayı

Yeni Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde rehberimizle buluştuğunuzda, Türk Hava Yolları kontuarından bagaj ve bilet işlemlerinizi gerçekleştirip, Türk Hava Yolları'nın seferiyle Lyon'a doğru yola çıkıyoruz. Lyon'a varışımızın ardından, Alpler'in sardığı Po Nehri'nin sol kıyısındaki Torino'ya doğru hareket ediyoruz. Bu İtalyan kenti, Alpler'in başkenti ve otomobil sanayisinin merkezi olarak kabul edilir.

Tur sırasında, Po Nehri, Palazzo Reale, Piazza Castello, San Lorenzo Kilisesi, Via Po ve Via Roma gibi önemli yerleri göreceksiniz. Tur sonrası, otelimize hareket edeceğiz ve sizlere serbest zaman sunacağız. Otelimizde dinlenmek için serbest zamanınız olacak.

Lokasyonlar

Program Detayı

Güne otelimizde aldığımız kahvaltı ile başlayıp ticaret ve modanın başkenti olan Milano'ya doğru hareket ediyoruz. Öncesinde yol üzerinde gerçekleştireceğimiz Como Gölü Gezisi ile doğanın güzelliklerini keşfetmek için mola veriyoruz. İtalya'nın en büyük üçüncü gölü olan Como Gölü'nün yıl boyunca turistlerin ilgisini çeken berrak sularında kısa bir gezinti yaparak fotoğraf molası veriyoruz. Şirin kasabalarıyla ünlü Como ve Lecco kasabalarını, Piazza Cavour ve XIV. yüzyıldan kalma Duoma'yı görüp gezimizi tamamlıyoruz.

Ardından Milano'ya varıyoruz. Şehir turumuzda, şehrin simgesi olarak kabul edilen Duomo Katedrali, Galleria, Scala Meydanı ve La Fortezza gibi önemli yerleri ziyaret ediyoruz. Daha sonra serbest zaman içerisinde alışveriş yapabilirsiniz. Tur sonrasında otelimize transfer oluyoruz. Konaklama otelimizde.

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından günün ilk etkinliği Vaduz'da gerçekleşecek. Liechtenstein'ın başkenti Avrupa'nın en zengin bölgelerinden biri ve XII. yüzyılda inşa edilen masalsı görünüme sahip Vaduz Kalesi ve Şatosu, şehrin önemli müzeleri, parlamento binası, hediyelik eşya dükkânları, restoran ve kafelerin bulunduğu Stadtle Caddesi, görülecek yerler arasında.

Ardından Zürih'e doğru yola çıkacağız. Panoramik şehir turunda Fraumünster Kilisesi, Grossmunster Kilisesi, İsviçre Ulusal Müzesi, Opera Binası, Zürih Gölü, Saat Kulesi, Eski Lonca Evleri, Zurich Altstadt (Eski Şehir) ve ünlü mağazalarla çevrelenmiş Bahnhofstrasse Caddesi yer alacak. Turun sonunda otelimize transfer yapılacak ve serbest zamanın keyfini çıkarabileceksiniz. Konaklama otelimizde gerçekleşecek.

Lokasyonlar

Program Detayı

Başlangıçta otelde alacağımız kahvaltı ile güne başlayacağız ve sonrasında Basel gezisi için yola çıkacağız. Varışımızın ardından panoramik bir şehir turu gerçekleştireceğiz. Basel, dar sokakları, açılan meydanları, çiçeklerle bezenmiş balkonları ve güzel binaları ile sizi büyüleyecek. Şehrin en eski yerleşim merkezi olan Altstadt, Rönesans pencereleri ve altın çanlı belediye binası, 500 yıllık kırmızı binasıyla Marktplatz, Fransa, İsviçre ve Almanya'yı görülebilen muhteşem bir manzara sunan Dreilaendereck, dokuz ayrı mekanik çeşmenin yer aldığı Tinguely-Brunnen, 1226 yılında Rhein Nehri üzerine yapılmış olan ve şehrin en iyi manzarasına sahip olan tarihi merkezi orta köprü Mittlere Rheinbrücke ve Rhein Nehri'nin batı kesimi küçük Basel, kırmızı kumtaşı rengiyle şehrin simgesi Munster Katedrali gibi yerleri gezimiz sırasında göreceğiz.

Ardından Freiburg gezisi için hareket edeceğiz. Gezimizde, tüm eski şehri kaplayan küçük kanalcıklar olan "Bächle", 116 metre yüksekliğindeki kulesiyle nerede olursanız olun görebileceğiniz Freiburger Münster (Katedral), farklı dünya mutfağından çeşitli yemeklerin bulunduğu Markthalle (Kapalı Pazar), büyük meydan Münsterplatz, eski ve yeni belediye binaları Rathausplatz, hediyelik eşya dükkanları, mağaza zincirleri, kafeler ve restoranların yer aldığı Kaiser Joseph Caddesi, şehrin buluşma noktası olan Augustiner Platz, sakinlerin tercih ettiği meydan Adelhauser Platz ve keyifli kafe ve bahçeleri olan Gerberau gibi yerleri göreceğiz.

Sonrasında Mulhouse gezisi için hareket edeceğiz. Strasbourg'tan sonra Alsace bölgesinin en büyük ikinci şehri olan Mulhouse'ta gerçekleştireceğimiz gezimizde; XIX. yy. ortalarında oluşturulan ve birçok sanayi kentinde işçi mahallelerine ilham veren İşçi Mahallesi, Nouveau Quartier'de yer alan ve yine XIX. yy.'da yapılmış olan Place de la Bourse ve Société Industrielle de Mulhouse binası, Jean-Baptiste Schacre tarafından 1859-1869 yılları arasında yaptırılan Saint-Steffen Kalvinist Tapınağı gibi yerleri göreceğiz.

Turumuzu sonlandırdıktan sonra otelimize transfer oluyoruz ve serbest zamanda günün yorgunluğunu atıyoruz.

Lokasyonlar

Program Detayı

Güne otelin kahvaltısı ile başlıyoruz ve Alsace Harikaları Colmar & Strasbourg Gezisi için harekete geçiyoruz. Masalları andıran Colmar kentine ilk adımımızı atıyoruz. Ren Nehri etrafında yer alan rengârenk evler, Eski Gümrük Binası ve Pfister Evi, Petite Venise (Küçük Venedik) bölgesinde yer alan ünlü turistik yerlerimiz arasında yer alıyor. Ren Nehri ve kanalların ortasında eşsiz bir atmosferde yer alan lezzetli yiyeceklerin tadına varabilir ve hediyelik eşya alma imkanı bulabilirsiniz. 

Sonraki durağımız, çiçekli balkonları, sıra sıra dükkânları, arabaların girmemesi için parke döşeli yolları, 2. Dünya Savaşı'ndan etkilenmeyen binaları ve şirin kafeleri ile ünlü Riquewihr'dir. Dolder Müzesi'nin yer aldığı şehrin hikayelerini belgeleyen evleri, üzüm bağları ve mimarisiyle Grimm masallarını andırıyor. Yaklaşık 1100 kişilik nüfusu ile Alsace bölgesinin en çok ziyaret edilen köyü olan Riquewhir, Bağbozumu festivallerinin cazibesini arttırıyor.

Gezimizin son durağı Strasbourg, Avrupa Birliği'nin Brüksel'den sonra en önemli ikinci şehri. Gutenberg'in, Rouget de Lisle'in, Hollandalı filozof Erasmus ve Alman yazar Goethe'nin kenti olarak biliniyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan "Grande Ile" bölgesinde bulunan tarihi şehir merkezi, Notre Dame Katedrali ve diğer yerlerin çoğunu içinde barındırıyor. Neherlerin birleştiği ve düzenlendiği, tarihi evler ve müzelerin bulunduğu, en güzel ve ilginç semti olan Küçük Fransa (La Petite France) Strasbourg'da ziyaret edebileceğimiz diğer turistik yerler arasında yer alıyor.

Tur sonrasında otelimize transfer oluyoruz ve serbest zamanımızı otelimizde geçiriyoruz.

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde aldığımız doyurucu kahvaltı ile güne enerjik bir başlangıç yapıyoruz. Sonrasında Lyon şehrine varışımızın ardından ilk gezimizi gerçekleştirmek üzere Bern'e doğru yola çıkıyoruz.

İsviçre'nin başkenti olan Bern, tarihi dokusuyla birlikte UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi'nde yer almasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Bern gezimizden sonra, ülkemizin Kurtuluş Savaşı'nda barış antlaşmasının imzalandığı Lozan'a varışımızı gerçekleştiriyoruz. Bu şehir bizim için ayrı bir önem taşıyor, çünkü tarihi katedralleri, sarayları ve kaleleriyle birlikte, ulusal bir zaferin imzalandığı mekan olarak bizim için özel bir yere sahip.

Ardından, uluslararası kuruluşların merkezi haline gelmiş Cenevre'ye doğru yolculuk etmeye başlıyoruz. Varışımızın ardından gerçekleştireceğimiz şehir turumuzda, St. Pierre Katedrali, Cenevre'nin simgesi haline gelmiş olan Jet d'Eau fıskiyesi ve Reform Anıtı gibi etkileyici yerleri ziyaret edeceğiz. Günün sonunda ise Lyon şehrindeki otelimize transfer olacak ve serbest zamanımızı oda dağılımımız ve dinlenme için kullanacağız.

Lokasyonlar

Program Detayı

Güne otelde aldığımız zengin kahvaltı ile enerji depolayarak başlıyoruz. Sonrasında ise tarihi ve turistik açıdan oldukça zengin olan Lyon şehrinin panoramik turuna çıkıyoruz. Fransız gastronomisinin en önemli merkezlerinden biri olan ve tarihi ipek ticareti ile de anılan Lyon, UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Tarihi bölgesi ve mimarisi ile turistlerin gözde noktalarından biri olan Lyon’da; Eski Lyon bölgesi, Romalılar tarafından kurulan Notre Dame Katedrali, duvar sanatının sergilendiği Fresque de Lyonnais binası, belediye binası ve Place de Terraux ile opera binası görülecek yerler arasındadır.

Tur sonrası, rehberimizin belirleyeceği saatte havalimanına transferimizi gerçekleştiriyoruz. Bagaj, bilet ve gümrük işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları'nın tarifeli seferiyle İstanbul’a doğru yolculuğumuz başlıyor. Varışımızla birlikte turumuzun ve unutulmaz hizmetlerimizin sonuna gelmiş oluyoruz.

Bu keyifli tur sona ererken, Ayder Turizm'in bir başka turunda sizleri misafir etmekten mutluluk duyacağız…

Fiyata Dahil Hizmetler

 • Türk Havayolları ile İstanbul (IST) - Lyon (LYS) - İstanbul (IST) parkurunda gidiş-dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti
 • Havalimanı vergileri
 • 3*& 4* Merkeze yakın otellerde 6 gece oda-kahvaltı konaklama
 • Alan-otel-alan transferleri
 • Özel otobüslerimiz ile tüm şehir transferleri
 • Panoramik Lyon şehir gezisi
 • Panoramik Mulhouse şehir gezisi
 • Panoramik Torino şehir gezisi
 • Panoramik Zürih şehir gezisi
 • Milano Turu
 • 100 Euro değerindeki Alsace Harikaları Colmar & Strasbourg Gezisi dâhil
 • 30 Euro değerindeki Bern Gezisi dâhil
 • 30 Euro değerindeki Lozan Gezisi dâhil
 • 40 Euro değerindeki Cenevre Gezisi dâhil
 • 40 Euro değerindeki Freiburg Gezisi dâhil
 • 40 Euro değerindeki Vaduz Gezisi dâhil
 • 45 Euro değerindeki Basel Gezisi dâhil
 • 50 Euro değerindeki Como Gezisi dâhil
 • Profesyonel Türkçe rehberlik ve asistanlık hizmetleri
 • Otel ve turist şehir vergileri (25-30 Usd)
 • Seyahat ve sağlık sigortası (65 yaş üzeri sürprim uygulanır.)
 • TURSAB zorunlu mesleki sorumluluk sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Vize ücreti, servis bedeli
 • Yurt dışı çıkış harcı bedeli
 • Öğle ve akşam yemekleri
 • Opsiyonel geziler / etkinlikler
 • Özel harcamalar

375€ Değerindeki Turlar DAHİL !

-  45 Euro değerindeki Basel Gezisi dâhil

-  30 Euro değerindeki Bern Gezisi dâhil

-  30 Euro değerindeki Lozan Gezisi dâhil

-  40 Euro değerindeki Cenevre Gezisi dâhil

-  50 Euro değerindeki Como Gezisi dâhil

-  40 Euro değerindeki Vaduz Gezisi dâhil

-  100 Euro değerindeki Alsace Harikaları Colmar & Strasbourg Gezisi dâhil

- 40 Euro değerindeki Freiburg Gezisi dâhil

KATILIM ŞARTI

Bu gezimiz, en az 24 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir.  Yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi tur başlangıcının 20 gün öncesidir. Katılım yetersizliği nedeniyle iptal edilen tur, acenteniz aracılığı ile tarafınıza bildirilecektir.

VİZE

Umumi Pasaport  - Vize gerekli                         

Yeşil Pasaport -  Vize gerekli değil

Hizmet Pasaportu -  Vize gerekli değil 

Seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli ve 10 yıldan eski olmayan pasaportunuzun olması gerekmektedir.

SAĞLIK

İsviçre girişinde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Bölgenin iyi restoranlarında ve otellerde alınacak yemeklerde, sağlığınızı tehdit edecek bir sorun ile karşılaşılacağını düşünmüyoruz. Buna karşın grupla birlikte olmadığınız anlarda yeme içme konusunda dikkatli olmanızı, kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve konusunda muz, ananas gibi kabuğu soyulabilen meyveler yemenizi öneriyoruz.

UÇUŞ SÜRELERİ

İstanbul  -  Lyon  3 sa 25 dk

OPSİYONEL TURLAR & ETKİNLİKLER

Opsiyonel turlar ve Etkinlikler, servis aldığımız yerel acente tarafından en az 20 kişi katılım şartı ile düzenlenmekte olup, katılım zorunluluğu bulunmamaktadır. Yeterli sayı sağlanamadığı takdirde geziler yapılamamakta veya Opsiyonel tur / etkinlik fiyatları, içerik, kullanılacak araç katılımcı sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca Opsiyonel turların / etkinliklerin günleri ve saatleri, gidilecek yerlerdeki müze, ören yerlerinin veya mekânın açık/kapalı olma durumlarına ve hava şartlarına göre rehber tarafından değiştirilebilir.

KONAKLAMA

Fuar, kongre, konser, etkinlik, spor turnuvası vb. gibi dönemlerde oteller belirtilen km’lerden fazla mesafede kullanılabilir. 

3 kişilik odalar, otellerin uygunluğuna göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3. Kişiye sunulan yatak, standart yataklardan küçük olabilir. 3 kişilik odalar 1 büyük yatak ve 1 ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar, açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için katılımcı 3. kişi ve/veya çocuk rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar.

Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında kalan ve fiyatlandırma bölümünde belirtilen yaş grubuna uyan tek (1) çocuk için geçerlidir. 

Tur programında dahil olan hizmetlerden otelde alınan kahvaltılar, bulunulan ülkenin kahvaltı kültürüne uygun olarak ve genelde kontinental kahvaltı olarak adlandırılan tereyağı, reçel, ekmek, çay veya kahveden oluşan sınırlı bir menü ile sunulmakta olup, gruplar için gruba tahsis edilmiş ayrı bir salonda servis edilebilir.

PARA BİRİMİ

İsviçre para birimi İsviçre Frangı (CHF) Avrupa para birimi Euro (EUR)’dur. Yanınızda Euro (EUR) bulundurmanızda fayda vardır.

SAAT DİLİMİ

İsviçre, Fransa ve İtalya Türkiye’den yaz saat diliminde 2, kış saat diliminde 1 saat geridedir.

Örneğin, yazın Türkiye’de saat 18:30 iken İtalya’da 17:30’dur.

KIYAFET VE GEREKLİ EŞYALAR

Yaz sezonunda gidilecekse kolayca giyilip çıkarılabilecek t-shirt, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz. Kış döneminde ise, rahat hareket edebileceğiniz ve sizi sıcak tutacak giysiler öneririz.

YEMEK KÜLTÜRÜ

İsviçre mutfağı, Fransız, Alman ve Kuzey İtalyan mutfağının yanı sıra öncelikle tarım ülkesi olarak İsviçre'nin tarihinden de etkilenir. Birçok geleneksel İsviçre yemeği nispeten sade olma eğilimindedir ve patates ve İsviçre peyniri gibi temel içeriklerden yapılır. 

Kökleri ortaçağa dayanan Fransız Mutfağı zengin bir kültüre sahiptir. Ünlü şarapları ve çeşit çeşit peynirleri ile ünü dünyaya yayılan Fransız mutfağı, farklı soslarla pişirilen et yemekleri ve meşhur tatlı çeşitleri olan crème brûlée, macaron ve sufle gibi lezzetlerle tanınıyor. 

Bölgelere göre farklar gösteren İtalyan mutfağı, Akdeniz etkisinin katkıları ile dünyanın en zengin mutfakları arasında yer almaktadır. Taze domates, yeşillikler ve ülkeye özgü peynirlerle hazırlanan atıştırmalıklardan, muhteşem lezzette pizzalara, envaiçeşit soslarla yapılan makarnalardan, deniz ürünlerine kadar geniş bir seçenek sunuluyor.

ÖNEMLİ NOTLAR

Geçerli pasaportun olması ve/veya vize alınmış (vize gerekli destinasyon/pasaport için) olması, ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmemektedir. Pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan acente sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir.  

Acente, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Acente, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır. 0-2 yaş arası çocuklar alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödemezler. 

Tur paketine dahil olan panoramik şehir turları, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen ve araç içinden rehber anlatımıyla panoramik olarak yapılan müze, ören yeri girişlerini içermeyen en fazla 2-3 saatlik turlardır. Panoramik turlar, programda belirtilen diğer turlar da dahil olmak üzere, tura denk gelen gün ve saatte yerel otoriteler tarafından gezilmesine, girilmesine izin verilmeyen veya herhangi bir etkinlik nedeniyle kapalı yollar sebebiyle gerçekleşmediği takdirde, keza hava şartları nedeniyle turun yapılması imkânsız hale geldiği durumlarda bahse konu turların yapılamamasından acente sorumlu değildir. Bazı turlar kapalı yollar veya araç girişine izin verilmeyen noktalarda imkanlar dahilinde toplu taşıma veya yaya olarak yapılabilir.

Uçuş No: TK1807 (Türk Havayolları) - Kalkış: Istanbul  Saat: 07:10 - Varış: Lyon - Saat: 09:35

Uçuş No: TK1810 (Türk Havayolları) - Kalkış: Lyon - Saat: 18:25 - Varış: Istanbul - Saat: 23:25