Ayasofya

Trabzon Ayasofya Cami, inanç ve kültür turizmi açısından birçok farklı milletten insanın odak noktası haline gelmiştir. 

Trabzon Ayasofya Cami Tarihi

İstanbul’un Latinler tarafından işgal edilmesinden sonra kaçan ve Trabzon’da 1204 yılında Trabzon İmparatorluğu’nu kuran Kommenos Hanedanından İmparator I.Manuel tarafından 1250 - 1260 yılları arasında yaptırılmıştır. Bir manastır kilisesi olarak inşaa edilen bu yapı “Kutsal Bilgelik” adı anlamına gelen Ayasofya adını almış ve adıyla da Türkiye'nin üç Ayasofya'sından biri olarak anılmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u fethini takiben yapı, camiye çevrilmiş ve vakıf eser olmuştur. I. Dünya Savaşı yıllarında depo, hastane olarak da kullanılan bu yapı daha sonraları yine cami olarak kullanılmıştır. 1958 - 1962 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Edinburg Üniversitesi’nin işbirliği ile restore edilerek 1964 yılından sonra müze olarak ziyarete açılmıştır.

1964 - 2013 yılları arası müze olarak kullanılan yapı, 28 Haziran 2013 Cuma günü vakit namazının kılınmasıyla 52 yıl sonra yeniden Müslümanların ibadetine açılmıştır.

Trabzon Ayasofya Cami'ye Nasıl Gidilir?

Başlıca Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya çıkışlı olmak üzere Türkiye'nin her yerinden katılabileceğiniz Karadeniz turlarımızda Trabzon Ayasofya Cami'yi yakından ziyaret etme şansı bulacağız. 

Ayder Turizm rehberinin Trabzon Ayasofya Cami Anlatımı;


Ayasofya Turları