Lokasyonlar

Program Detayı

Turumuza katılan tüm misafirlerimizle sabah saatlerinde Diyarbakır Havalimanı'nda buluşuyoruz. Medeniyetler şehri Diyarbakır’da yöresel kahvaltımızı yapmak için Hasanpaşa Han’ına gidiyoruz. Yaklaşık beş yüzyıllık tarihi olan Hasanpaşa Hanı’nda muhteşem bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Diyarbakır, tarih boyunca Kuzey Mezopotamya’nın en önemli şehirlerinden biri olmuş, birçok din, dil ve kültürün bütünleştiği, medeniyetler beşiği olarak bizleri ağırlıyor. Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Diyarbakır Surları sapasağlam görüntüsüyle 2 bin yıldır diğer birçok tarihi yapıyı hala koruyor. Kahvaltımızın ardından surların içindeki gezimize başlıyoruz. İlk olarak İslamiyet’in 5. Harem-i Şerif’i ve Anadolu’nun ilk camilerinden biri olan Diyarbakır Ulu Camii’ni ziyaret ediyoruz. Rehberimizin anlatımlarıyla taçlanan gezimizde bir sonraki uğrak noktamız Diyarbakır sivil mimarisinin en güzel örneklerinden olan ve ‘Yaş 35 yolun yarısı-Haydi Abbas’ gibi şiirleri ile tanıdığımız ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın da evi olan müze-evi geziyoruz. Sonrasında Mardin’de geçip Mor Gabriel Manastırı’nı gezip ardından Midyat gezimizi yapıyoruz. Günün sonunda tarihi Mardin’de bulunan otelimize hareket ediyoruz.  Akşam Yemeği ve konaklama Ramada Plaza By Wyndham Mardin’de.

1.Gün Oteli

Lokasyonlar

Program Detayı

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında, Kasımiye Medresesi’ni gezip ardından ilginç mimari yapısıyla öne çıkan Dara Antik Kenti’ne rotamızı çeviriyoruz. Mağara evleri, mezarları, kiliseleri ile sur sarnıçları ve yerin altında bulunan halk arasında zindan olarak tabir edilen tekno kentle büyüleneceğimiz yer bize Selçuk’taki Efes Antik Kenti’ni anımsatacaktır. Dara Antik Kent gezimizin ardından Tarihi İpek Yolunu takip ederek Nusaybin üzerinden Çağ Çağ Deresi (Beyaz Su) mesire alanına ulaşıyoruz. Su kenarında içeceğimiz çay ve kahvelerimizin ardından Pizza Köy olarak ünlenen, aynı zamanda eski bir Süryani Köyüde olan Kafro Köyü’nde kısa bir mola veriyoruz. Ardından bir dönem dünyadaki tüm Süryanilerin merkezi sayılan Deyrulzafaran Manastırı’na gidiyoruz. Deyrulzafaran Manastırı gezimizde Kilise, Tıp Okulu, Sin Tapınağı, Vaftizhane ve “Kutsalların Kutsalı” anlamına gelen Kuduşkudşin (Patriklerin Mezarlığı) bölümlerini ziyaret ediyoruz. Günü böylelikle sonlandırıyor ve otelimize hareket ediyoruz. Akşam Yemeği ve konaklama Ramada Plaza By Wyndham Mardin’de.

2.Gün Oteli

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde kahvaltımızı aldıktan sonra Tarihi Mardin sokaklarında yürüyerek Mardin Müzesini varıyoruz. Yöresel ürünleri alabileceğimiz ünlü Artuklubey Kuruyemiş ve Kahve mağazasına giderek alışverişlerimizi (İsteğe göre Badem şekeri, Zafran çayı, Dibek kahvesi, vs...) yapıyoruz. Mardin çarşısından yolumuza devam edip Mardin’in en önemli tarihi yapılarından içerisinde Hz. Muhammed’in sakalı şerifinin bulunduğu Ulu Camii’yi geziyoruz. Birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış olan PTT Binası’nı geziyoruz. Hemen karşımızda bulunan Şehidiye Camii’ni gördükten sonra Mardin’in sembollerinden olan Abbaralardan geçerek tarihe yolculuk yapıyoruz. Öğle yemeğimizi almak, Tarihi Mardin’de alış-veriş yapabilmek ve güzel anları fotoğraflamak için serbest zamanın ardından Diyarbakır’a hareket ediyoruz. Diyarbakır’a varışımız akşam saatlerinde olacağından akşam yemeği için serbest zaman verilecektir. Ardından Diyarbakır Havalimanına geçiyoruz. Anadolu Jet'in tarifeli seferi ile saat 21:45 uçağı ile Ankara'ya dönüş yoluna çıkıyoruz.

Bu keyifli tur sona ererken, Ayder Turizm’in bir başka turunda sizleri misafir etmekten mutluluk duyacağız.

Fiyata Dahil Hizmetler

 • Gidiş - dönüş direkt uçak bileti
 • 1.Gün Diyarbakır'da yöresel kahvaltı
 • 2 gece yarım pansiyon konaklama
 • Bölge gezileri için ulaşım
 • Otelde kahvaltı
 • Otelde akşam yemeği
 • Çevre gezileri
 • Rehberlik hizmeti
 • Seyahat sigortası
 • Ayder Turizm refakati ve ulaşım esnasında sıcak, soğuk içecekler, ara ikramlar

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Öğle yemekleri
 • Son gün akşam yemeği
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Özel harcamalar
 • Tur Rehberi; hava ve yol koşulları ile vb. sebeplere bağlı olarak, gezi programını değiştirebilir.
 • Programımız her yaş grubundan misafirimiz için uygundur.
 • Turlarda 11 - 16 kişi arası kayıtlarda minibüs, 17 - 25 kişi arası kayıtlarda 31 kişilik midibüs, 30-45 kişi arası kayıtlarda 46 kişilik otobüslerle ulaşım sağlanır. Turun rotasındaki yol durumuna göre kullanılacak araç tipi acente tarafından değiştirilebilir. Kayıt esnasında koltuk numaraları misafire bildirilir. Tura katılım sayısına göre ulaşımda kullanılacak araçlarda koltuk numaralarında (koridor - cam kenarı) standart olmayıp ulaşım aracına göre değişiklik gösterebilir. Araç tipinin değişmesi halinde acente koltuk numarası değiştirme hakkına sahiptir.
 • Tek koltuk alımlarında gerekli durumlarda acente koltuk yeri ve numarası değiştirme hakkına sahiptir.