Uçaklı Butik Şanlıurfa - Diyarbakır - Mardin Turu, bölgenin tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfetmek isteyenlere unutulmaz bir deneyim sunuyor. 

2 gece 3 gün olarak planlanan Uçaklı Butik Şanlıurfa - Diyarbakır - Mardin Turu, konforlu ulaşım imkanları, bölgenin en iyi otellerinde konaklama ve uzman rehberlik hizmetiyle unutulmaz bir tatil deneyimi sunmaktadır. Bölgenin mistik atmosferi, tarihi zenginlikleri ve lezzetli yöresel mutfağıyla bu tur, kültürel seyahat severler için vazgeçilmez bir seçenektir. Bu rotada bölgenin büyüleyici güzelliklerini keşfetmek için unutulmaz bir maceraya hazır olun!

Lokasyonlar

Program Detayı

Turumuza katılan tüm misafirlerimiz ile Şanlıurfa Havalimanı’nda buluştuktan sonra bizi bekleyen aracımıza binip kahvaltımızı yapmak için restoranımıza hareket ediyoruz.

Kahvaltı sonrası muhteşem görüntüsüyle büyüleyici Harran Ovası’na doğru hareket ediyoruz. Arı kovanı şeklindeki konik kubbeli Harran Evleri’ni görecek, içini gezecek ve ısı farkına inanamayacaksınız. Harran’a özgü kıyafetleri mutlaka deneyip o anı fotoğraflarla anılarınıza eklemenizi öneririz. Tadını merak eden misafirlerimiz burada mırra içebilir fakat sakın fincanı masaya koymayın, size ikram eden kişiye içtikten sonra fincanı geri verin, sebebini merak edenler rehberimize mutlaka sormalı. Tarihte bilinen ilk üniversiteyi ziyaret edip Harran’dan ayrılıyoruz.

Peygamberler şehri Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Hz. Eyüp Peygamber makamını ziyaret edip çile çektiği mağarayı ve hastalıktan kurtulmak için yıkandığı suyun çıktığı kuyuyu görüyoruz. Ardından Öğle yemeği için serbest zaman verdikten sonra Hz. İbrahim Peygamber'in makamının bulunduğu DergâhHalil-ür Rahman CamiRızvaniye CamiBalıklı Göl ve Aynzeliha Gölü’nü geziyoruz. Burada içinizden güzel dilekler dilemeyi unutmayın. 

Sonrasında inancın sıfır noktası olarak kabul edilen, insanlık tarihi adına şimdiye kadar bildiğimiz tüm bilgileri tekrar gözden geçirmemize sebep olan Dünya'nın ilk tapınağı Göbeklitepe'yi ziyaret ediyoruz. Burada T planlı dikili taşları ve bu taşlar üzerine yapılmış kutsal sayılan hayvanların kabartmalarını görüyoruz. Olduğunuz yer geçmişle bağlantınızı hissettirmekle kalmayıp, mistik havası ile sizleri büyüleyecek.Bu büyüleyici gezi sonrası belirtilen saatte toplanıp dünden getirdiklerini gönlünden; geçmişten geleceğe sunan, birçok din ve kültürü barındıran Mardin'e hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Ramada Plaza by Wyndham Mardin'de.

1.Gün Oteli

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından kültür ve hoşgörünün başkenti; gece gerdanlık, gündüz seyranlık olarak tanınan Mardin’e ulaşıyoruz. Birçok kavime ev sahipliği yapan ve ticaret yolları üzerinde bulunan Mardin’in kültür yelpazesi oldukça geniştir. Taşların dantel gibi işlendiği, şarkılara, şiirlere konu olan Mardin taşının güzelleştirdiği dar sokakları, bezemeli kapıları ve güneşin rengiyle güzelleşen şehirde kendinizi başka bir dünyada gibi hissedeceksiniz.

İlk durağımız  Deyrulzafaran Manastırı. Manastırın özelliklerini ve inanç geleneklerini bir papazın anlatımı ile dinleyecek büyüleyici atmosfere hayran kalacaksınız. Burada burnunuza leziz Süryani çöreği kokusu gelirse mutlaka tatmalısınız. Ardından inancın ve taşın başkentini daha yakından görmek için Mardin Müzesi'yle turumuza devam ediyoruz. Müze içerisinde arkeolojik eserleri gördükten sonra buradan öğle yemeği için serbest zaman vermek üzere ayrılıyoruz.

Öğle yemeğimizin ardından 700 yıllık bir tarihe sahip mükemmel bir mimari yapısıyla, taşların dantel gibi işlendiği, her köşesi ilim ve irfan kokan, Artuklular döneminde başlayıp Akkoyunlu hükümdar Kasım Bey tarafından bitirilen ve kompleks bir bina olan Kasımiye Medresesi'ni geziyoruz. Bir sonraki durağımız Süryani Cemaati için önemli kiliselerden biri olan ve 6. yüzyılın ortalarına ait kesme taşlarla inşa edilmiş Kırklar Kilisesi. Ardından Mardin sokaklarını yürüyerek tarihi abbaraların altından geçip Ulu Cami’ye varıyoruz. Birçok fotoğrafta gördüğünüz minare işte bu camiye ait. Kesme taştan yapılmış olan caminin etrafındaki birçok yapının, caminin mimarisinden etkilendiğini göreceksiniz. Son olarak Zinciriye Medresesi'ni gördükten sonra otelimize hareket ediyoruz.Akşam yemeği ve konaklama Ramada Plaza by Wyndham Mardin'de.

 • Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak eyvan gecesine katılabilirler. 

2.Gün Oteli

Lokasyonlar

Program Detayı

Sabah otelde alınan kahvaltımızın ardından Doğunun Efes’i olarak bilinen ve Pers İmparatoru Darius adına kurulmuş, yüzyıllarca medeniyetlerin merkezi olmuş Dara Antik Kenti'ne hareket ediyoruz. Şehri ve antik su sarnıçlarını gezdikten sonra adeta çölde bir vaha gibi karşımıza çıkan Beyazsu Vadisi'nde öğle yemeği için verilen serbest zaman veriyoruz.

Dünyanın en eski ve faal Hıristiyan manastırlarından biri olma özelliğine sahip, 16 asırdır manastır yaşam tarzı ve geleneğini yaşatabilen ender manastırlardan biri olan Mor Gabriel Manastırı'nı görüyoruz.
Manastır gezimiz sonrası tarihsel ve kültürel açıdan dünyanın sayılı ilçelerinden olan Midyat'a gidiyoruz. Midyat Devlet Konuk Evi'nin gezilmesinden sonra Telkari işçiliğinin önemli merkezlerinden biri olan Midyat Çarşısı'nda serbest zaman verdikten sonra inanç özgürlüğünün adeta başkenti olan Mardin’den ayrılıyor ve Diyarbakır’a hareket ediyoruz.

Diyarbakır'da rotamızı yaklaşık 1700 yıllık tarihe sahip Diyarbakır Surları’na çeviriyoruz. Surların üzerinden baktığınızda Mezopotamya’nın yeşil yüzü sizi karşılayacak. Sur ilçesinde bulunan Diyarbakır konaklarının tipik örneklerinden biri olan ve aynı zamanda ünlü yazarımız Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğup büyüdüğü konağı görüp ardından İslam Dünyası’nın beşinci Harem-i Şerifi kabul edilen Ulu Cami’yi göreceğiz. Programdaki son durağımız Hasan Paşa Hanı. Geçmişin izlerinin her bir köşesinde görebileceğiniz bu han sizi büyüleyecek. Bir masada oturup kendinize bir kahve söyleyip geçmişte kaybolmak isteyeceksiniz.

Bu keyifli tur sona ererken, Ayder Turizm'in bir başka turunda sizleri misafir etmekten mutluluk duyacağız…

Fiyata Dahil Hizmetler

 • Türkiye’nin her yerinden direkt gidiş – dönüş uçak bileti
 • 2 gece yarım pansiyon konaklama
 • Ulaşım
 • İlk gün alınacak kahvaltı
 • Sabah kahvaltıları
 • Akşam yemekleri
 • Milli park girişleri
 • Rehberlik hizmeti
 • Seyahat sigortası
 • Ayder Turizm refakati ve ulaşım esnasında sıcak, soğuk içecekler, ara ikramlar

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Eyvan gecesi
 • Özel harcamalar
 • Öğle yemekleri
 • Müze giriş ücretleri
 • Yemeklerde alınacak ekstra içecekler
 • Tur Rehberi; hava ve yol koşulları ile vb. sebeplere bağlı olarak, gezi programını değiştirebilir.
 • Programımız her yaş grubundan misafirimiz için uygundur.
 • Turlarda 11 - 16 kişi arası kayıtlarda minibüs, 17 - 25 kişi arası kayıtlarda 31 kişilik midibüs, 30-45 kişi arası kayıtlarda 46 kişilik otobüslerle ulaşım sağlanır. Turun rotasındaki yol durumuna göre kullanılacak araç tipi acente tarafından değiştirilebilir. Kayıt esnasında koltuk numaraları misafire bildirilir. Tura katılım sayısına göre ulaşımda kullanılacak araçlarda koltuk numaralarında (koridor - cam kenarı) standart olmayıp ulaşım aracına göre değişiklik gösterebilir. Araç tipinin değişmesi halinde acente koltuk numarası değiştirme hakkına sahiptir.
 • Tek koltuk alımlarında gerekli durumlarda acente koltuk yeri ve numarası değiştirme hakkına sahiptir.
 • Spor ayakkabı, güneş gözlüğü, şapka, hırka ya da kazak, fotoğraf makinesi, mayo, havlu ve terlik, rahat kıyafetler.