Ankara çıkışlı Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa...

Mini GAP Turu, Anadolu'nun derinliklerinde bir şiirin sayfalarını aralamak gibidir. Bu eşsiz yolculuk, tarihin kokusuyla dolu Diyarbakır'ın surlarında başlar, ardından Mardin'in masalsı taş sokaklarına sıçrar ve Şanlıurfa'nın efsanevi mekanlarına yol alır.

Bu tur, bir zamanlar ''Medeniyetlerin Beşiği'' olarak adlandırılan bu coğrafyada geçmişle bugünü buluştururken, misafirlerine tarih, kültür ve lezzetlerin büyülü dünyasını sunar.

Lokasyonlar

Program Detayı

Akşam saat 21:00’da Sıhhiye Sezenler caddesi Atatürk Lisesi önünden, saat 21:30’da Ümitköy Mutlukent Mahallesi Ayder Turizm/Ayder’ishi Cafe önünden hareket ediyoruz. Gerekli ikram ve molalarımızın ardından Diyarbakır’a varıyoruz.

Lokasyonlar

Program Detayı

Diyarbakır’a varışımızın ardından Hasanpaşa Hanı’nda güzel bir yöresel kahvaltı yaptıktan sonra ünlü yazarımız Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğup büyüdüğü konağı görüp, ardından İslam Dünyası’nın beşinci Harem-i Şerifi kabul edilen Ulu Cami’yi geziyoruz.  Ardından Dicle Nehri üzerinde bulunan On Gözlü Köprü’ye hareket ediyoruz.

Köprü üzerinde yürümek ve fotoğraf çekmek için mola verip rotamızı hoşgörünün başkenti “Gece Gerdanlık; Gündüz Seyranlık” olarak tanınan Mardin’e çeviriyoruz. Tarihi Mardin’de Ulu Camii, eski Mardin sokakları ve evlerini görüp, Süryani Cemaati için önemli merkezlerden biri olan Deyrulzafaran Manastırı’nı gezeceğiz. Manastır gezimizin ardından Artuklular döneminde başlayıp Akkoyunlu hükümdar Kasım Bey tarafından bitirilen ve kompleks bir bina olan Kasımiye Medresesi de gezip göreceğimiz yerler arasında. İlk günün keyifli anıları ile otelimize hareket ediyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Mardin 5* Ramada Plaza by Wyndham Hotel’de.

2.Gün Oteli

Lokasyonlar

Program Detayı

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası Tur Abdin Bölgesi’nin kalbinde, Midyat Devlet Konuk Evi'ni gezeceğiz. Midyat’ı yukarıdan görüp kendinizi bir konakta yaşadığınızı hayal ederken bulabilirsiniz. Telkari işçiliğinin önemli merkezlerinden biri olan Midyat çarşısında serbest zamanımız olacak. Sonrasında Beyaz Su’da öğle yemeği için serbest zaman vereceğiz.

Yemeğimizi aldıktan sonra Dara Harabeleri’ni gezecek ve rotamızı dünyanın en eski merkezi olan geçmişi M.Ö 10 binlere dayanan tarihin sıfır noktası kabul edilen Göbeklitepe’ye çevireceğiz.  T planlı dikili taşları ve bu taşlar üzerine yapılmış kutsal sayılan hayvanların kabartmalarını göreceğiz. Rehberimizin anlatımı sonrasında bol bol fotoğraf çekip ardından otelimize hareket ediyoruz. Otelimizde kısa süre dinlendikten sonra akşam yemekli sıra gecesi için restoranımıza gidiyor ve keyifli anlar yaşıyoruz.

Sıra gecesi sonrası konaklama Şanlıurfa 5* Nevali Hotel’de.

3.Gün Oteli

Lokasyonlar

Program Detayı

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası Hazreti İbrahim Peygamber'in Makamı’nın bulunduğu Dergâh, Halil-ür Rahman Cami, Rızvaniye Cami, Balıklı Göl ve Aynzeliha Gölü’nü geziyoruz. Burada içinizden güzel dilekler dilemeyi unutmayın. Eyüp Peygamber Makamı’nı ziyaret edip çile çektiği mağarayı ve hastalıktan kurtulmak için yıkandığı suyun çıktığı kuyuyu görüp öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz.

Serbest zaman sonrası Halfeti’ye hareket ediyoruz. Birecik Barajı’nın yapımı sırasında sular altında kalan Halfeti’de yaklaşık 1 saat sürecek olan tekne turumuzda panoramik olarak Savaşan Köyü’nü, Batık Cami’yi ve Asurlu’lardan günümüze kalan tarihi Rum Kale’yi göreceğiz. Teknedeyken suyun devasa alana yayılması ve oluştuğu hal sizi şaşırtacak.

Tekne turumuzun ardından Ankara’ya hareket ediyoruz. Gerekli ikram ve molalarımızın ardından Ankara’ya varıyoruz.

Bir başka Ayder Turizm gezisinde buluşmak ümidi ile vedalaşıp ayrılıyoruz.

Fiyata Dahil Hizmetler

 • Ulaşım
 • Araç içi ikramlar
 • 1 gece Mardin 5* Ramada Plaza by Wyndham Hotel’de, Şanlıurfa 5* Nevali Hotel’de konaklama
 • İlk gün yöresel kahvaltı
 • Otelde kahvaltı (2)
 • Otelde akşam yemeği (1)
 • Yemekli sıra gecesi
 • Halfeti tekne turu
 • Rehberlik hizmeti
 • Seyahat sigortası
 • Ayder Turizm refakati

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Öğle yemekleri
 • Son gün akşam yemeği
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Kişisel harcamalar
 • Tur Rehberi; hava ve yol koşulları ile vb. sebeplere bağlı olarak, gezi programını değiştirebilir.
 • Programımız her yaş grubundan misafirimiz için uygundur.
 • Turlarda 11 - 16 kişi arası kayıtlarda minibüs, 17 - 25 kişi arası kayıtlarda 31 kişilik midibüs, 30-45 kişi arası kayıtlarda 46 kişilik otobüslerle ulaşım sağlanır. Turun rotasındaki yol durumuna göre kullanılacak araç tipi acente tarafından değiştirilebilir. Kayıt esnasında koltuk numaraları misafire bildirilir. Tura katılım sayısına göre ulaşımda kullanılacak araçlarda koltuk numaralarında (koridor - cam kenarı) standart olmayıp ulaşım aracına göre değişiklik gösterebilir. Araç tipinin değişmesi halinde acente koltuk numarası değiştirme hakkına sahiptir.
 • Tek koltuk alımlarında gerekli durumlarda acente koltuk yeri ve numarası değiştirme hakkına sahiptir.
 • Spor ayakkabı, güneş gözlüğü, şapka, hırka ya da kazak, fotoğraf makinesi, mayo, havlu ve terlik, rahat kıyafetler.