Marakeş, Medina, Fez, Kazablanka, Rabat... 5 gece 6 gün sürecek bu yolculukta masalsı bir rota sizi bekliyor!

Fas'ın yerel kültürünü yakından tanıyacağınız, her bir köşesi bir öykü ve yaşanmışlık taşıyan bu mistik topraklarda unutamayacağınız bir hafta deneyimleyeceksiniz...

26 Haziran – 1 Temmuz 2023

 • Havalimanı Buluşma Tarihi ve Saati: 26 Haziran Pazartesi - 09:00
 • Uçuş Tarihi ve Saati: 26 Haziran TK619 İstanbul - Marakeş 12.05 - 15.20
 • Uçuş Tarihi ve Saati: 1 Temmuz TK618 Kazablanka - İstanbul 17.00 - 23.40

11 - 16 Kasım 2023

 • Havalimanı Buluşma Tarihi ve Saati: 11 Kasım Cumartesi - 08:00
 • Uçuş Tarihi ve Saati: 11 Kasım TK619 İstanbul - Marakeş 11.05 - 14.25
 • Uçuş Tarihi ve Saati: 16 Kasım TK618 Kazablanka - İstanbul 15.30 - 22.10
 • 13 - 18 Kasım 2023

13 - 18 Kasım 2023

 • Havalimanı Buluşma Tarihi ve Saati: 13 Kasım Pazartesi - 08:00
 • Uçuş Tarihi ve Saati: 13 Kasım TK619 İstanbul - Marakeş 11.05 - 14.25
 • Uçuş Tarihi ve Saati: 18 Kasım TK618 Kazablanka - İstanbul 15.30 - 22.10

Lokasyonlar

Program Detayı

Yeni Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde rehberinizle buluşma sonrası Türk Hava Yolları kontuarından gerçekleştireceğiniz bagaj ve bilet işlemlerinizin ardından, Türk Hava Yolları tarifeli seferi ile Marakeş’e hareket. Varışımızın ardından karşılanma ve panoramik şehir turumuz için hareket.

Varışımızı takiben XIX. yy. sonrasında vezir Si Moussa ve oğlu Ba Ahmed tarafından yapılmış Bahai Sarayı’nı ziyaret ediyoruz. Ardından 75 metre yüksekliğinde minaresi ile dikkat çeken adını etrafındaki kütüphanelerden alan 1150 yılında tamamlanmış Kutubiye Camisini ziyaret ediyoruz. Labirenti andıran dar sokakları ve caddeleri ile her yana yayılmış, hayal edilebilen her şeyin satıldığı dükkanları ve tezgahları ile safran kokulu Medina’yı geziyoruz ve Fas’ta özgün yapısıyla dikkat çeken, Unesco Milli Miraslar listesinde mevcut ender meydanlardan birisi olan "Açık Hava Tiyatrosu"' ve Djemma El Fna Meydanı göreceğimiz yerler arasında. Dünya'nın farklı ülkelerinden turist gelmesine sebep olan meddahlar, yılan oynatıcıları, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileri ile şenlenen bu meydanı gördükten sonra otelimize transferimiz gerçekleşiyor.

Akşam ise dileyen misafirlerimiz rehberiniz tarafından opsiyonel olarak düzenlenecek olan Chez Ali Şov Etkinliği’ne (55 USD) katılabilirler. Bin bir gece masallarını andıran bu şovda müzisyenler, şarkıcılar, akrobat ve süvariler tipik Fas çadırları altında masalsı bir şov sunmaktadır. Gecenin sonunda otelimize dönüyoruz. Ardından serbest zaman.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde alacağımız kahvaltı ile güne başlıyoruz. Ardından arzu eden misafirlerimizle opsiyonel olarak gerçekleştireceğimiz Essaouira (70 USD) gezisi için hareket ediyoruz. Gezimizde Cichaoua üzerinden Atlas okyanusu kıyısında yer alan eski Portekiz şehri Essaouira'ya gidilecektir. Unesco tarafından “Dünya Mirası” olarak ilan edilen ve Fas’ın en çok yabancı turist çeken yerlerinden biri olan şehir, uçsuz bucaksız Atlas Okyanusu kıyısında bir balıkçı limanı, sanat ve kültürün iç içe geçtiği bir sahil şehridir.
Şehrin kalesi ve balıkçı limanı gezilecek, eski Roma kentlerinden uyarlanarak inşa edilen Medina keşfedilecektir. Medina’nın gezmeye doyamayacağınız daracık labirent sokakları, bembeyaz evleri, maviye boyanmış kapı ve pencereleri birçok Avrupalı ressam, şair ve yazara ilham kaynağı olmuştur. Orson Wells, Jimy Hendrix gibi bohem hayatı seçen sanatçılar bu şehirde yaşamışlardır. Öğle yemeği yerel restoranda alınacaktır.
Turumuzun bitiminde Marakeş’teki otelimize dönüyoruz. Sonrasında serbest zaman.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde alacağımız kahvaltı ile güne başlıyoruz. Ardından dileyen misafirlerimiz rehberimizin opsiyonel olarak düzenleyeceği Atlas Dağları & Majorel Botanik Bahçeleri & Berberi Müzesi turuna (95 USD) katılabilirler.

Atlas Dağları turu; 4x4 jeepler ile güneyin hayranlık uyandıran doğasını, bitki örtüsünü ve Atlas dağlarını keşfedeceğimiz keyifli bir gezi olacak. Muhteşem manzaralı pistlerden geçtiğimiz bu yolculuk sırasında Tizintes yolunu takiben Kik platosuna ulaşacağız. Bitki örtüsü, coğrafi yapı, karlarla örtülü zirveler gün boyu harika kareler yakalama fırsatı bulacaksınız.

Tur sonrası Jacques Majorel tarafından gezdiği ülkelerden getirdiği bitkileri birleştirerek kurulduğu, çölün ortasında cennet olarak bilinen 12 dönümlük Majorel Botanik Bahçeleri’ne hareket ediyoruz. Binlerce egzotik çiçekler eşliğinde kendimizi masal bahçelerinde hissedeceğimiz bu bahçe içerisinde bulunan Berberi müzesini de gezeceğiz. Yves Saint Laurent ve Pierre Bergé'nin kişisel koleksiyonunu sergileyen müzede Fas Berberi kültürü hakkında büyüleyici gerçekleri öğreneceğiz.

Turumuzun bitimiyle otelimize transferimiz gerçekleşecek. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde alacağımız kahvaltı ile güne başlıyoruz. Ardından Fez’e doğru yola çıkıyoruz. Varışı takiben gerçekleştirilecek şehir turumuzda; Attarine Medresesi, Eski Karaounie Üniversitesi, Andalous Camii, Nejarine Meydanı görülecek, ardından Fas’a özel takıların, bakır ve süs eşyalarının satıldığı, zanaatkârlar çarsısı gezilecek ve sonrasında Fes Irmağı yakınlarında kurulmuş olup bugün aynı arkaik tekniklerle derilerin işlendiği tarihi meydan görülerek Medina (Eski Şehir)’da panoramik turumuzu tamamlayarak otelimize transferimiz gerçekleşecek.

Akşam ise dileyen misafirlerimiz rehberiniz tarafından opsiyonel olarak düzenlenecek olan Arap Gecesi Etkinliği’ne (65 USD) katılabilirler. Fez Medinasi’nda gerçekleştirilen (yemeksiz) bu etkinlikte, yerel müzikler eşliğinde bir Arap gecesi sizleri bekliyor. Gecenin sonunda otelimize dönüyoruz. Ardından serbest zaman.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde alacağımız kahvaltı ile güne başlıyoruz. Sonrasında Rabat’a transferimiz gerçekleşiyor. Panoramik olarak yapılacak şehir turunda; Mohammed V Mozolesi’ni, Hassan Kulesi ve Kasbah Oudaia görülecek yerler arasındadır. Fas'ın başkentinde Bou Regreg nehrinin ağzında yer alan Udayas Kasbah (veya diğer adıyla Oudayas Kasbah), ülkenin en eşsiz yerlerinden biridir. Aslen 12. yüzyılda inşa edilmiş ve yüzyıllar boyunca birçok kez yenilenmiş, Arap kabilelerine, Endülüs göçmenlerine ve Fas'ın en güçlü padişahlarından bazılarına ev sahipliği yapmıştır. Bab Oudaya'nın heybetli kapısına giden basamakları çıkın ve sizi Rabat'ın en eski camisine ve güzel bahçelerine götürecek olan Kasbah'ın dolambaçlı sokaklarını keşfedin. Almohad hanedanlığı döneminde kentin savunması için güçlü bir kale inşa etmeye karar verildi. Bou Regreg nehrinin kıyısında duran Kasbah (kale), şehri korsan gemilerinden ve işgalci güçlerden korumak için ideal bir konuma sahipti. Tur bitiminde serbest zaman.

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde alacağımız kahvaltı ile güne başlıyoruz. Sonrasında Kazablanka’ya hareket ediyoruz. Varışımızın ardından karşılanma ve panoramik şehir turumuz için hareket. Panoramik olarak yapacağımız turumuzda 1930 yılında Fransızlar tarafından kurulan, geleneksel Fas mimarisi ile modern Fransız mimarisinin bir karışımı olarak, düzgün sokakları, yollarda kurulu tezgâhları ve birbirinden güzel evleri ile Habous güzel bir başlangıç oluyor. Daha sonra Neo-Gotik tarzında inşaa edilmiş Kazablanka Katedrali (Sacre Coeur), V. Muhammed Meydanı ve Birleşmiş Milletler Meydanını görüyor ve son durağımız olan Fas’ın en büyük, Dünyanın ise en büyük yedinci camii olan, Endülüs kültüründen esintiler taşıyan Hassan II Camisine hareket ediyoruz ve dışarıdan görüyoruz. Kazablanka’nın meşhur kordon boyu “Corniche”te kısa bir mola verip tur bitiminde havalimanına hareket ediyoruz.

Bagaj, bilet ve gümrük işlemlerinden sonra Türk Hava Yolları tarifeli seferi ile İstanbul’a uçuşumuz gerçekleşiyor. 

Fiyata Dahil Hizmetler

 • Türk Havayolları ile İstanbul (IST) Marakeş (RAK) - gidiş, Kazablanka (CMN) - İstanbul (IST) dönüş parkurunda ekonomi sınıfı uçak bileti
 • Alan-otel-alan transferleri
 • Bölge gezileri için ulaşım
 • 5 gece yarım pansiyon konaklama
 • Panoramik Kazablanka, Fez, Rabat ve Marakeş şehir gezileri
 • Otel ve turist şehir vergileri (25-30 Usd)
 • Rehberlik hizmeti
 • Havalimanı vergileri
 • Seyahat sigortası
 • Seyahat sağlık sigortası 65 yaşa kadar 15 Euro (65 yaş üstü misafirler için +15 Euro Sürprim uygulaması vardır.)

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Özel harcamalar
 • Öğle yemekleri
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Opsiyonel geziler / etkinlikler
 • Seyahat & Sağlık Sigortası

Bu gezimiz, en az 20 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir. Yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi tur başlangıcının 20 gün öncesidir. Katılım yetersizliği nedeniyle iptal edilen tur, acenteniz aracılığı ile tarafınıza bildirilecektir.

 • Umumi Pasaport  - Vize gerekli değil
 • Yeşil Pasaport  - Vize gerekli değil
 • Hizmet Pasaportu  - Vize gerekli değil
Seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli ve 10 yıldan eski olmayan pasaportunuzun olması gerekmektedir.

Vize gereken destinasyonlarda, vize başvurusu için acentenizin tarafınıza ileteceği “Vize İçin Gerekli Evraklar” listesinde belirtilen belgeler ile vize başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribata uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.

18 yaşından küçük misafirlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memurunca anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan; 18 yaş altı misafirlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz.

Fuar, kongre, konser, etkinlik, spor turnuvası vb. gibi dönemlerde oteller belirtilen km’lerden fazla mesafede kullanılabilir.

3 kişilik odalar, otellerin uygunluğuna göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3. Kişiye sunulan yatak, standart yataklardan küçük olabilir. 3 kişilik odalar 1 büyük yatak ve 1 ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar, açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için katılımcı 3. kişi ve/veya çocuk rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar.

Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında kalan ve fiyatlandırma bölümünde belirtilen yaş grubuna uyan tek (1) çocuk için geçerlidir.

Tur programında dahil olan hizmetlerden otelde alınan kahvaltılar, bulunulan ülkenin kahvaltı kültürüne uygun olarak ve genelde kontinental kahvaltı olarak adlandırılan tereyağı, reçel, ekmek, çay veya kahveden oluşan sınırlı bir menü ile sunulmakta olup, gruplar için gruba tahsis edilmiş ayrı bir salonda servis edilebilir.

Fas para birimi Dirhem (MAD)’dir.

Yanınızda Dolar (USD) ya da Euro (EUR) bulundurmanızda fayda vardır.

Yaz sezonunda gidilecekse kolayca giyilip çıkarılabilecek t-shirt, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz. Kış döneminde ise, rahat hareket edebileceğiniz ve sizi sıcak tutacak giysiler öneririz.

Geçerli pasaportun olması ve/veya vize alınmış (vize gerekli destinasyon/pasaport için) olması, ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmemektedir. Pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan acente sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir.

Acente, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Acente, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır. 0-2 yaş arası çocuklar alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödemezler

Tur paketine dahil olan panoramik şehir turları, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen ve araç içinden rehber anlatımıyla panoramik olarak yapılan müze, ören yeri girişlerini içermeyen en fazla 2-3 saatlik turlardır. Panoramik turlar, programda belirtilen diğer turlar da dahil olmak üzere, tura denk gelen gün ve saatte yerel otoriteler tarafından gezilmesine, girilmesine izin verilmeyen veya herhangi bir etkinlik nedeniyle kapalı yollar sebebiyle gerçekleşmediği takdirde, keza hava şartları nedeniyle turun yapılması imkânsız hale geldiği durumlarda bahse konu turların yapılamamasından Acente sorumlu değildir. Bazı turlar kapalı yollar veya araç girişine izin verilmeyen noktalarda imkanlar dahilinde toplu taşıma veya yaya olarak yapılabilir.