Lokasyonlar

Program Detayı

Tüm grubumuzla Saat 05:30’da Ankara Esenboğa Havalimanı’nda buluşup Anadolu Jet ile saat 07:10 uçağıyla Diyarbakır’a uçuyoruz. Diyarbakır’a ulaşmamızın ardından yöresel kahvaltımızı yapmak için Hasanpaşa Han’ına gidiyoruz. Yaklaşık 5 yüzyıllık tarihi olan Hasanpaşa Hanı’nda muhteşem bir kahvaltı ile güne başlıyoruz. Diyarbakır, tarih boyunca Kuzey Mezopotamya’nın en önemli şehirlerinden biri olmuş, birçok din, dil ve kültürün bütünleştiği, medeniyetler beşiği olarak bizleri karşılıyor. Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Diyarbakır Surları sapasağlam görüntüsüyle 2 bin yıldır diğer birçok tarihi yapıyı adeta koruyor. Kahvaltımızın ardından surların içinde ki gezimize başlıyoruz. İlk olarak İslamiyet’in 5. Harem-i Şerif’i ve Anadolu’nun ilk camilerinden biri olan Diyarbakır Ulu Camii’ni ziyaret edeceğiz. Rehberimizin anlatımlarıyla taçlanan gezimizde bir sonraki uğrak noktamız Diyarbakır sivil mimarisinin en güzel örneklerinden olan ve ‘Yaş 35,yolun yarısı-Haydi Abbas’gibi şiirleri ile tanıdığımız ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın da evi olan müze-evi geziyoruz. Sonrasında Mardin’de gidip Mor Gabriel Manastırını gezip ardından Midyat gezimizi yapıyoruz. Sonrasında Tarihi Mardin’de bulunan otelimize hareket ediyoruz. Odalara Yerleşme, Akşam Yemeği ve Konaklama Tarihi Mardin’de Artuklu Kervansaray Hotel’de.

Lokasyonlar

Program Detayı

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında, Kasımiye Medresesini gezip ardından ilginç mimari yapısıyla öne çıkan Dara Antik Kentine yöneliyoruz. Mağara evleri, mezarları, kiliseleri ile sur sarnıçları ve yerin altında bulunan halk arasında zindan olarak tabir edilen tekno kentle büyüleneceğimiz yer bize Selçuk’taki Efes Antik Kentini anımsatacaktır. Dara Antik kent gezimizin ardından Tarihi İpek Yolunu takip ederek Nusaybin üzerinden Çağ Çağ Deresi (Beyaz Su) mesire alanına ulaşıyoruz. Su kenarında içeceğimiz çay ve kahvelerimizin ardından Pizza Köy olarak ünlenen, eski bir Süryani Köyüde olan Kafro köyünde kısa bir mola veriyoruz. Sonrasında bir dönem dünyadaki tüm Süryanilerin merkezi sayılan Deyrülzafaran Manastırı’na gidiyoruz. Deyrülzafaran Manastırı gezimizde Kilise, Tıp Okulu, Sin Tapınağı, Vaftizhane ve “Kutsalların Kutsalı” anlamına gelen Kuduşkudşin (Patriklerin Mezarlığı) bölümlerini ziyaret ediyoruz. Sonrasında otelimize hareket ediyoruz. Akşam Yemeği ve Konaklama Tarihi Mardin’de Artuklu Kervansaray Hotel’de.

Lokasyonlar

Program Detayı

Otelde kahvaltımızı aldıktan sonra Tarihi Mardin sokaklarından yaya olarak yolumuza devam edip Mardin Müzesini ziyaret ediyoruz. Yöresel ürünleri alabileceğimiz Artuklubey Kuruyemiş ve Kahve mağazasına giderek alışverişlerimizi (Badem şekeri, Zafran çayı, Dibek kahvesi, vs...) yapıyoruz. Mardin çarşılarından yolumuza devam edip Mardin’in en önemli tarihi yapılarından içerisinde Hz. Muhammedin sakalı şerifinin bulunduğu Ulu Camiyi geziyoruz. Birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış olan PTT binasını geziyoruz. Hemen karşımızda bulunan Şehidiye Cami’ni gördükten sonra Mardin’in sembollerinden olan Abbaralardan geçerek Tarihe yolculuk yapıyoruz. Öğle yemeğini için ve Tarihi Mardin’de alış-veriş, fotoğraf için serbest zaman verip Diyarbakır’a hareket ediyoruz. Akşam Yemeği için serbest zaman verip Sonrasında Diyarbakır Havaalanına geçiyoruz. Anadolu Jet ile saat 21:45 uçağı ile Ankara’ya Uçuyoruz. Saat 23:15’de Ankara Esenboğa Havalimanına varıyoruz. Bir başka Ayder Turizm Gezisinde buluşmak ümidi ile vedalaşıp ayrılıyoruz.

Fiyata Dahil Hizmetler

 • 1.Gün Diyarbakır'da yöresel kahvaltı
 • 2 gece yarım pansiyon konaklama
 • Ayder Turizm refakati ve ulaşım esnasında sıcak, soğuk içecekler, ara ikramlar
 • Bölge gezileri için ulaşım
 • Çevre gezileri
 • Gidiş - Dönüş uçak bileti
 • Otelde akşam yemeği
 • Otelde kahvaltı
 • Rehberlik hizmeti
 • Seyahat sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Kişisel harcamalar
 • Müze giriş ücretleri
 • Öğle yemekleri
 • Son gün akşam yemeği

Rehberimiz hava koşullarına ve şartlara göre tur programında değişiklik yapabilir. 

BU GEZİ İÇİN GEREKLİ KİŞİSEL MALZEMELER: Spor ayakkabı, güneş gözlüğü, şapka, hırka ya da kazak, fotoğraf makinesi, rahat kıyafetler.

 

Ulaşım Notu: 
Turlarda 11 - 16 kişi arası kayıtlarda lüx minibüs, 17 - 24 kişi arası kayıtlarda 27 kişilik lüx midibüs, 25 - 29 kişi arası kayıtlarda 31 kişilik lüx midibüs, 30-45 kişi arası kayıtlarda 46 kişilik otobüslerle ulaşım sağlanır. Turun rotasındaki yol durumuna göre kullanılacak araç tipi acente tarafından değiştirilebilir. Kayıt esnasında koltuk numaraları misafire bildirilir. Tura katılım sayısına göre ulaşımda kullanılacak araçlarda koltuk numaralarında (koridor - cam kenarı) standart olmayıp ulaşım aracına göre değişiklik gösterebilir. Araç tipinin değişmesi halinde acenta koltuk numarası değiştirme hakkına sahiptir. Tek koltuk alımlarında gerekli durumlarda acente koltuk yeri ve numarası değiştirme hakkına sahiptir.