Tren Bileti

Hızlı trenle yollar çok kısa…

Hızlı tren, normal trenlere göre daha hızlı yolculuk etme olanağı sağlayan bir demiryolu aracıdır. Türkiye'de TCDD ye bağlı İşletmesinin adı Yüksek Hızlı Tren (YHT) dir.

Hızlı trenler, kullanım kolaylığı, fiyat avantajı, emniyetli ve hızlı olmasıyla farkını ortaya koyar. Otomobilinizle gideceğiniz bir yolu hızlı trenle daha kısa sürede, daha emniyetli ve elbette daha ucuza kat edersiniz. Hızlı trenler tüm ülkelerdeki otoyol hız limitlerinden çok daha yüksek hızda seyahat yapma fırsatı verir. Genel olarak yolculuk mesafesi arttıkça hızlı trenin otoyola olan zaman avantajı artar.

Yolculuğunuz boyunca size özgür alanlar sunar. İstediğiniz yere istediğiniz zaman gidebilirsiniz. Restorandan lavaboya gidebilir ya da sadece gezinti amacı ile yürüyüş yapabilirsiniz. Emniyet kemeri takma zorunluluğunun olmadığı, elektronik araçların doyasıya kullanılabildiği tek ulaştırma aracı hızlı trenlerdir.

Türkiye'de Ankara-Eskişehir(Ankara-İstanbul) hattında 245 km mesafeyi 90 dakikada kat edilmektedir,Bu hat aynı zamanda Türkiye'nin ilk hızlı tren hattıdır. Türkiye'nin ikinci hızlı tren hattı, Ankara-Konya hattıdır, bu hatta trenler 306 km mesafeyi 300 KM/s ile yaklaşık 105 dakikada kat etmektedir.Türkiye'nin üçüncü hızlı tren hattı, Ankara- İstanbul Hızlı Tren Projesi, mevcut hattan bağımsız 533 km uzunluğunda ortalama 250 km/saat hızla yaklaşık 210 dakikadadır.